Vyšetřování útoků v Ankaře pokračuje, opozice viní policii ze selhání

Turecké úřady intenzivně vyšetřují okolnosti atentátu v Ankaře, při kterém zemřelo nejméně 102 lidí. Vyšetřovatelé identifikovali jednoho sebevražedného útočníka. Informoval o tom dnes turecký premiér Ahmet Davutoglu. Pátrání po identitě druhého z útočníků i nadále pokračuje. Opozice obvinila vládu, že vinu na masakru má i selhání policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turci během piety za oběti útoků v Ankaře

Turci během piety za oběti útoků v Ankaře | Zdroj: Reuters

Oba pravděpodobní pachatelé útoků byli od roku 2013 pod dohledem bezpečnostních složek. Byli také na seznamu potenciálních sebevražedných atentátníků. Vyplývá to z policejních záznamů, které zveřejnili dva opoziční poslanci.

Jeden z mužů, kteří zaútočili na kurdské levicové demonstranty u nádraží v centru Ankary, byl bratrem atentátníka, který spáchal podobný útok ve městě Suruc u syrských hranic.

Policie měla podle turecké opozice k dispozici záznamy telefonátů i záznam z policejních kamer, které zaznamenaly přítomnost jednoho z pravděpodobných atentátníků u nádraží v Ankaře. Na oba muže byl dokonce podle tureckého deníku Hürriyet vydán před čtyřmi měsíci zatykač.

Opozice požaduje, aby parlament zřídil pro vyšetřování nejhorších teroristických útoků v tureckých novodobých dějinách speciální komisi.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (druhý zleva) a finský prezident Sauli Niinisto v doprovodu svých manželek uctili oběti útoků v Ankaře | Foto: Reuters

Domnívá se, že bezpečnostní složky selhaly, když dva dny před demonstrací posílily ostrahu ambasád, ale v blízkosti shromáždění žádná výraznější bezpečnostní opatření zavedena nebyla.

Na zveřejňování jakýchkoliv informací z průběhu vyšetřování platí v Turecku přísné embargo. Ví se ale, že policie zadržela 11 dalších lidí, kteří jsou podezřelí ze spoluúčasti na atentátu. Mezi nimi mají být i lidé spojení s Kurdskou stranou pracujících (PKK).

Analytici ovšem vyjadřují pochybnosti o zapojení PKK vzhledem k tomu, že útoky byly namířeny proti kurdským aktivistům. Hlavním podezřelým tak zůstává radikální skupina Islámský stát.

Anna Jadrná, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme