Vyšetřování vraždy JFK: Trump na poslední chvíli zablokoval zveřejnění části dokumentů

Spojené státy neodtajní všechny informace o vyšetřování vraždy prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho z roku 1963. Na poslední chvíli o tom rozhodl současný vládce Bílého domu Donald Trump. Na veřejnost se tak dostalo 2801 z 3810 dosud utajovaných dokumentů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John F. Kennedy. Archivní snímek. | Foto: JFK Presidential Library and Museum | Zdroj: Reuters

Podle úředníků z Bílého domu neměl Donald Trump jinou možnost než nechat některé složky v režimu utajení kvůli obavám o národní bezpečnost. Tyto záznamy se nyní budou dalších šest měsíců zkoumat.

JFK se narodil před 100 lety. Život jednoho z nejoblíbenějších amerických prezidentů ukončila kulka atentátníka

Číst článek

Podle úředníků se Trump bude snažit přesvědčit federální úřady o tom, že by záznamy měly zůstat utajené pouze v těch nejvíce výjimečných případech. Zastánci utajení argumentují mimo jiné tím, že zveřejnění veškeré dokumentace by mohlo ohrozit svědky i činnost zpravodajských služeb.

Od nově odhalených spisů se nečeká žádný zvrat v objasňování Kennedyho vraždy, kterou v Dallasu podle vyšetřovatelů provedl Lee Harwey Oswald. Podle některých konspiračních teorií sám o dva dny později zavražděný Oswald jednal na objednávku amerického podsvětí nebo kubánského režimu.

Nesrozumitelný žargon a falešná jména

Velká část dokumentů týkajících se atentátu již byla v minulosti zveřejněna. Ve čtvrtek skončila lhůta na blokování těch dosud utajovaných. Texty byly nepřístupné po dobu 25 let na základě zákona z roku 1992 s odůvodněním, že by jejich zveřejnění mohlo ohrozit národní bezpečnost USA. Složky zpřístupnila knihovna amerického Národního archivu.

JFK: Otazníků neubývá ani půl století po atentátu v Dallasu

Číst článek

Kennedy byl zastřelen 22. listopadu 1963 při návštěvě Dallasu. Podle oficiálního závěru vyšetřovatelů atentát spáchal Lee Harvey Oswald. Průzkum stanice History Channel k 50. výročí Kennedyho tragické smrti ale ukázal, že přes 70 procent Američanů nevěří tomu, že jednal sám. Celkem 74 procent dotazovaných navíc považuje Oswalda za obětního beránka, které posloužil k zakrytí „čehosi většího".

Marxista Lee Harvey Oswald

Nejvíc si historici a milovníci senzací slibují od dokumentů, které by se případně mohly vztahovat k období pozdního září 1963, kdy byl Kennedyho vrah Lee Harvey Oswald v Mexiku. Předpokládá se totiž, že mnoho doposud utajovaných spisů vytvořili agenti CIA, kteří tehdy Harveye v Mexiku sledovali.

Marxista Harvey, který se neúspěšně pokoušel získat sovětské občanství, tam byl podle dosavadních informací ve spojení s agenty Moskvy nebo Havany.

Jan Kaliba, Dominika Píhová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme