Vyšetřování vraždy JFK: Trump na poslední chvíli zablokoval zveřejnění části dokumentů

Spojené státy neodtajní všechny informace o vyšetřování vraždy prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho z roku 1963. Na poslední chvíli o tom rozhodl současný vládce Bílého domu Donald Trump. Na veřejnost se tak dostalo 2801 z 3810 dosud utajovaných dokumentů.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John F. Kennedy. Archivní snímek.

John F. Kennedy. Archivní snímek. | Foto: JFK Presidential Library and Museum | Zdroj: Reuters

Podle úředníků z Bílého domu neměl Donald Trump jinou možnost než nechat některé složky v režimu utajení kvůli obavám o národní bezpečnost. Tyto záznamy se nyní budou dalších šest měsíců zkoumat.

JFK se narodil před 100 lety. Život jednoho z nejoblíbenějších amerických prezidentů ukončila kulka atentátníka

Číst článek

Podle úředníků se Trump bude snažit přesvědčit federální úřady o tom, že by záznamy měly zůstat utajené pouze v těch nejvíce výjimečných případech. Zastánci utajení argumentují mimo jiné tím, že zveřejnění veškeré dokumentace by mohlo ohrozit svědky i činnost zpravodajských služeb.

Od nově odhalených spisů se nečeká žádný zvrat v objasňování Kennedyho vraždy, kterou v Dallasu podle vyšetřovatelů provedl Lee Harwey Oswald. Podle některých konspiračních teorií sám o dva dny později zavražděný Oswald jednal na objednávku amerického podsvětí nebo kubánského režimu.

Nesrozumitelný žargon a falešná jména

Velká část dokumentů týkajících se atentátu již byla v minulosti zveřejněna. Ve čtvrtek skončila lhůta na blokování těch dosud utajovaných. Texty byly nepřístupné po dobu 25 let na základě zákona z roku 1992 s odůvodněním, že by jejich zveřejnění mohlo ohrozit národní bezpečnost USA. Složky zpřístupnila knihovna amerického Národního archivu.

JFK: Otazníků neubývá ani půl století po atentátu v Dallasu

Číst článek

Kennedy byl zastřelen 22. listopadu 1963 při návštěvě Dallasu. Podle oficiálního závěru vyšetřovatelů atentát spáchal Lee Harvey Oswald. Průzkum stanice History Channel k 50. výročí Kennedyho tragické smrti ale ukázal, že přes 70 procent Američanů nevěří tomu, že jednal sám. Celkem 74 procent dotazovaných navíc považuje Oswalda za obětního beránka, které posloužil k zakrytí „čehosi většího".

Marxista Lee Harvey Oswald

Nejvíc si historici a milovníci senzací slibují od dokumentů, které by se případně mohly vztahovat k období pozdního září 1963, kdy byl Kennedyho vrah Lee Harvey Oswald v Mexiku. Předpokládá se totiž, že mnoho doposud utajovaných spisů vytvořili agenti CIA, kteří tehdy Harveye v Mexiku sledovali.

Marxista Harvey, který se neúspěšně pokoušel získat sovětské občanství, tam byl podle dosavadních informací ve spojení s agenty Moskvy nebo Havany.

Jan Kaliba, Dominika Píhová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme