Vyšetřování vraždy Litviněnka zůstává na mrtvém bodě

Dnes jsou to tři roky, co v londýnské nemocnici zemřel bývalý agent sovětské KGB a kritik Kremlu Alexandr Litviněnko. Příčinou smrti byla otrava poloniem. Vyšetřování je na mrtvém bodu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Litviněnko

Alexandr Litviněnko | Foto: Archiv ČRo

Případ vyvolal napětí ve vztazích mezi Británií a Ruskem, když Moskva odmítla vydat do Británie hlavního podezřelého, podnikatele Andreje Lugového.

Německé úřady letos začátkem listopadu pro nedostatek důkazů zastavili vyšetřování dalšího podezřelého Rusa, Dmitrije Kovtuna. Podle hamburských vyšetřovatelů zřejmě zanechal stopy polonia v jednom hamburském bytě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnes jsou to tři roky, co v londýnské nemocnici zemřel bývalý agent sovětské KGB Alexandr Litviněnko. Mluvíme s odborníkem na Rusko z Českého rozhlasu 6 Liborem Dvořákem.

"Minimálně dokud bude Putin u moci, tak to nebude docela jistě vyšetřeno," řekl Rádiu Česko odborník na Rusko z Českého rozhlasu 6, Libor Dvořák s tím, že podle něj je docela možné, že jde o záležitost jisté osobní msty.

Browder: Rusko je zločinecký stát

BBC dnes shodou okolností informovala o případu investičního fondu Hermitage Capital, který se specializoval na ruský trh. Jeho spoluzakladatel William Browder prohlásil, že z Ruska se stal zločinecký stát.

"Když přišel Putin a řekl, že zatočí s oligarchy, moc se mi to líbilo. Pak mi ale došlo, co tím myslí, že oligarchy chce zkrotit tak, že na jejich místa dosadí představitele orgánů činných v trestním řízení. Takže hrstka těchhle lidí dnes organizuje zločince. Mají prakticky neomezenou moc, mohou dělat, co se jim zlíbí, ničit lidi, zabírat majetky... Něco takového v Rusku nepamatuji. Rusko je dnes zločinecký stát," řekl BBC William Browder, jeden z velkých zahraničních investorů v Rusku.

Reagoval tak na zprávu, že v ruském vězení zemřel jeho právník Sergej Magnickij. Ruské úřady ho prý držely ve vězení rok, aniž by mu sdělily obvinění. Ruské úřady oznámily, že smrt právníka Magnického vyšetřují. Podle Browdera byl právník jakýmsi rukojmím. Uvedl, že se bude snažit, aby se viníci jeho smrti zodpovídali před soudem.

"Nebudu mít klid, dokud lidé, kteří mají Segeje Magnického na svědomí, nestanou před soudem," uvedl Browder, který svého času velice obhajoval ruskou vládu a tehdejšího prezidenta, současného premiéra, Vladimira Putina.

"On (William Browder ) začínal podnikat v Rusku už někdy v polovině 90 let minulého století, kdy po druhém zvolení prezidenta Jelcina, měli absolutní moc oligarchové. Tehdy říkal, že to bylo 50 až 60 lidí, kteří rozkrádali obrovský ruský národní majetek. Právě proto vítal Putinův příchod a jeho rázná gesta, že s oligarchy zatočí," řekl Rádiu Česko komentátor Libor Dvořák.

Podle něj si ale Browder neuměl představit, že původní oligarchii nahradí jiní lidé, kteří budou méně pohotoví, ale mají výhodu v tom, že jsou to bývalí členové KGB a lidé blízcí kruhům kolem Vladimíra Putina. "Proto označil Browder Rusko za zločinecký stát," dodal Dvořák.

Martina Mašková, Helena Berková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme