Malta slíbila veřejné, nezávislé vyšetření smrti novinářky. Od Rady Evropy měla lhůtu do konce září

Maltská vláda pod mezinárodním tlakem v pátek slíbila, že umožní veřejné, nezávislé vyšetřování smrti novinářky Daphne Caruanové Galiziové, která psala o korupci a praní špinavých peněz, a to i ve vládních kruzích. Reportérku zabila v říjnu 2017 bomba nastražená v jejím automobilu.

Valetta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinářka Daphne Caruana Galiziová (archivní snímek) | Zdroj: Reuters

Z nastražení nálože do vozu Caruanové Galiziové byli obviněni tři muži - bratři Alfred a George Degiorgio a dále Vincent Muscat. Strůjce atentátu ale zůstává neznámý, stejně jako jeho motiv.

Rada Evropy v červnu uvedla, že neschopnost najít ty, kdo za atentátem stojí, vyvolává pochybnosti o respektování zákonů v tomto středomořském ostrovním státě. Maltským úřadům dala Rada Evropy lhůtu do 26. září k zahájení veřejného vyšetřování s cílem určit, zda bylo možné smrti novinářky předejít.

'Blogující fúrie.' Zavražděná novinářka Galiziová odkrývala kauzu Panama Papers i korupci na Maltě

Číst článek

Zmíněná trojice obviněných je zadržována od prosince 2017 a bude souzena pro vraždu. Policie se ale dál snaží zjistit, kdo zabití novinářky nařídil a proč.

Maltská vláda v pátek oznámila, že umožní nezávislé vyšetřování případu, jehož vedením pověřil premiér Joseph Muscat soudce ve výslužbě Michaela Malliu. Pomáhat mu mají profesor práva a vysloužilý forenzní expert. Své závěry by měli předložit nejpozději za devět měsíců.

Maltský premiér Muscat, který byl častým terčem novinářčiných článků, nabídl již dříve odměnu milion eur (asi 25,8 milionu korun) tomu, kdo poskytne informace vedoucí k dopadení viníků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme