Bývalý šéf britské rozvědky: Češi odvedli při vyšetřování výbuchu ve Vrběticích dobrou práci
České bezpečnostní složky odvedly dobrou práci při vyšetřování výbuchu muničního areálu ve Vrběticích, který česká vláda v sobotu připsala agentům ruské tajné služby GRU. Podle britského deníku Daily Mail to uvedl bývalý ředitel britské rozvědky MI6 John Sawers.
Česká vláda v sobotu oznámila, že se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, identifikovaných jako ruští zpravodajci, v souvislosti s důvodným podezřením na podíl ruských služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014. Při explozi zahynuli dva zaměstnanci.
Moskva v neděli v odvetném kroku vyhostila 20 pracovníků české ambasády. Britská diplomacie vyjádřila Česku v souvislosti s kauzou plnou podporu.
„Nemělo by být překvapením, že ruské tajné služby působí po celé Evropě a myslím, že Češi si to poskládali dohromady velice dobře,“ řekl podle deníku Sawers v rozhovoru s vysílací společností BBC.
„Celé to nese rukopis ruské zpravodajské operace a myslím, že Češi mají ty dva lidi, kteří se pokusili zavraždit (dvojitého agenta) Sergeje Skripala v Salisbury. Myslím, že proti nim mají pádné důkazy.“
‚Vyhoštění diplomatů je nepřátelský akt.‘ Kreml se závěry českého vyšetřování o Vrběticích nesouhlasí
Číst článek
Česká policie vyhlásila v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích v sobotu pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali cestovními doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí ze Skripalovy otravy v roce 2018.
Některá média uvedla, že cílem útoku byla munice, která měla být dodána z Česka na Ukrajinu nebo do Sýrie. Případ by mohl mít spojitost s bulharským obchodníkem se zbraněmi Emilijanem Gebrevem, který měl dodat zbraně Kyjevu a který byl v roce 2015 otráven. Útok však přežil.
„V roce 2014 zásobovali (Češi) zbraněmi ukrajinskou armádu a Rusové měli zájem tomu zabránit, takže ruská vojenská rozvědka (GRU) vyhodila do povětří muniční sklad v České republice a o rok později otrávila bulharského prostředníka,“ řekl Sawers, který vedl britskou špionáž v letech 2009 až 2014.
Podle něj evropské státy vědí odhadem o pouhé desetině „agresivních“ aktivit ruských tajných služeb na svém území.