Vyšetřovatelé: loňskému útoku na vánoční trh v Berlíně šlo zabránit, policie chybovala

Němečtí policisté podle zvláštního vyšetřovatele mohli zabránit loňskému útoku na berlínských vánočních trzích. Vyplývá to ze závěrečné zprávy představené v Berlíně. Podle zvláštního vyšetřovacího úřadu kriminalisté i policejní sbory zásadně chybovali. Problémem byla prý komunikace mezi jednotlivými úřady. Atentátníka totiž mohli Němci deportovat už 30. července, kdy ho zadrželi na jihu země kvůli falšování dokladů.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie po útoku hlídkovala u dalších vánočních trhů | Zdroj: Reuters

Útočník z Tuniska najel v prosinci v západní části německé metropole do lidí a 12 jich zabil. Mezi nimi také jednu Češku. Pachatele policie zastavila až při rutinní kontrole na severu Itálie.

Podle Andrease Geisela, který v Berlíně zodpovídá za otázky vnitra, zpráva poslouží ke zlepšení situace a Německo se díky ní vyhne případnému dalšímu atentátu. Geisel vyzval také k vytvoření parlamentní vyšetřovací komise k teroristickému útoku. Chyby úřadů po prosincovém atentátu byly podle něj systémové a celoněmecké.

Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme