Vyšetřovatelé mají záznam z první černé skříňky airbusu, data z druhé chybí

Francouzští experti mají k dispozici použitelné hlasové záznamy z černé skříňky z havarovaného letadla společnosti Germanwings. Data ale zatím nechtějí zveřejnit. Jasněji o příčinách neštěstí by mohlo být v příštích dnech, důkladná analýza potrvá týdny. Pátrání po druhé černé skříňce pokračuje. Vyšetřovatelé podle prezidenta Hollanda objevili pouzdro datového záznamníku, sama data tedy stále chybějí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr hlasového záznamníku z černé skříňky havarovaného letounu

Záběr hlasového záznamníku z černé skříňky havarovaného letounu | Zdroj: Reuters

Airbus A320 letící z Barcelony do Düsseldorfu se zřítil v úterý ve francouzských Alpách. Záchranáři už také potvrdili, že nikdo ze 150 lidí na palubě nepřežil.

Příčina leteckého neštěstí zůstává neznámá. Francouzský Úřad pro letectví ale informoval, že letadlo s největší pravděpodobností nevybuchlo ve vzduchu, v takovém případě by totiž trosky byly vzdálené kilometry od sebe. Stroj se roztříštil až po nárazu do horského hřebenu.

První z obou černých skříněk zaznamenávajících průběh letu byla objevena již pár hodin po tragédii, náraz ji ale značně poškodil. Specialisté v Paříži ji zkoumají od dnešního dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zjišťování příčin havárie mluvil letecký publicista Martin Velek

Podle odborníků je prakticky nemožné analyzovat černé skříňky 24 hodin po katastrofě. Technický stav zajištěných dat ale dává naději, že experti mohou postupem času skutečně zjistit, co se na palubě letadla stalo.

Nalezenou skříňkou je zvukový záznamník CVR (Cockpit Voice Recorder), který nahrává konverzaci mezi piloty, komunikaci s leteckými dispečery i veškeré další zvuky v kabině. Zbývá nalézt záznamník letových parametrů FDR (Flight Data Recorder) registrující výšku letu, rychlost či stav palubních přístrojů.


Záchranáři mezitím v těžko přístupné oblasti francouzských Alp pokračují se zajišťováním místa havárie a hledáním zbývající druhé černé skříňky s technickými údaji o letu. Navzdory původním odhadům také vyprostili první těla obětí.

Němečtí gymnazisté odlet z Barcelony málem nestihli. O zájezd losovali

Číst článek

Letadlo začalo na francouzském území z neznámých příčin rychle ztrácet výšku. Piloti nicméně nevyslali nouzový signál a poplach vyhlásilo až francouzské řízení letového provozu.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve dnes uvedl, že v souvislosti s příčinou neštěstí je třeba prověřit všechny možnosti. Teroristický útok podle něj ale není tím nejpravděpodobnějším scénářem.

Černá skříňka nahrává komunikaci v pilotní kabině a letové údaje | Foto: ČTK

Airbusem cestovali zejména lidé z Německa a Španělska, ale také občané Turecka, Británie, Kazachstánu, Austrálie a Izraele. Podle neustále aktualizovaného seznamu pasažérů na palubě nebyli žádní Češi.

Do Seyne-les-Alpes nedaleko místa neštěstí dnes dorazili první příbuzní obětí a také státníci ze tří zemí, německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a španělský premiér Mariano Rajoy.

Šéf Lufthansy ujišťuje, že zřícené letadlo bylo ve výborném technickém stavu

Číst článek

Dlouho rozmlouvali se záchranáři a potom z vrtulníku obhlédli trosky letadla. Státníci uvedli, že prvořadá je péče o rodiny obětí. Merkelová poděkovala za francouzskou solidaritu. Hollande slíbil, že Francie udělá vše pro to, aby katastrofu objasnila. V údolí po státnících zůstaly tři vlaječky svázané černou stuhou.

Společnost Germanwings, která v úterý odřekla zhruba 30 spojů, neboť některé posádky odmítly po nehodě letět, dnes zrušila jeden let, na další spoje využila letadla a personál jiných firem. Spojů s Prahou by se omezení dotknout nijak neměla.

Šéf francouzského vyšetřovacího a analytického úřadu pro bezpečnost civilního letectví (BEA) Rémi Jouty | Foto: Reuters

Zvětšit mapu

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme