Vyšetřovatelé OSN podezírají syrské rebely z použití chemických zbraní

Bojový plyn sarin použili v syrské občanské válce rebelové, a nikoli vládní jednotky. K takovému závěru se zatím kloní experti OSN. Prohlásila to švýcarská vyšetřovatelka Carla Del Ponteová, i když zároveň varovala, že podezření zatím není jednoznačně prokázané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Svobodné syrské armády | Foto: Reuters

O tom, že chemické zbraně použili povstalci, svědčí podle Del Ponteové výpovědi svědků pořízené mimo území Sýrie. Zdravotníci a zasažení lidé prý vypovídají, že chemické útoky nevedla syrská armáda.

Sama Carla Del Ponteová se v Sýrii zabývá porušováním lidských práv. Paralelně k tomu ale existuje tým lidí z OSN, který má vyšetřit používání chemických zbraní. Vyšetřovatelé ale nedostali od syrské vlády povolení k práci v terénu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O použití chemických zbraní v Sýrii mluvil v Ranním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

Tito lidé zdůrazňují, že je nutné prokázat použití zbraní. Fotografie nebo výpovědi nestačí. Je třeba odebrat biologické vzorky, vzorky půdy a podobně. Jednoznačné důkazy proto zatím nikdo nemá.

Situace v Sýrii je už tak nepřehledná, že se neví, kde by zbraně mohly být.

„Nejde jen o velké arzenály a jejich úmyslné použití, ale v rámci bojů mohou být někde zásoby chemikálií narušené a ty pak mohou lidi zasáhnout. I to je jedna z eventualit, jak mohli být lidé chemickými zbraněmi zraněni,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Také Američané už v dubnu ohlásili, že použití nervového plynu zjistily v Sýrii jejich tajné služby. Prezident Obama opakovaně varoval, že použití chemických zbraní by zcela změnilo americký přístup k syrské krizi. Nejčastěji se spekuluje o zahraniční vojenské intervenci namířené proti syrskému režimu.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme