Vyšetřovatelé vstoupili na palubu Kursku

V loděnici Rosljakovo u Murmansku skončila první prohlídka vraku ruské jaderné ponorky Kursk. Prvním, kdo vstoupil v doku na palubu vraku, byl poručík Gleb Ljačin, syn kapitána plavidla, který zahynul při loňské katastrofě ponorky spolu s dalšími 117 námořníky. Spolu s ním se asi dvacetiminutové první prohlídky vraku v loděnici Rosljakovo zúčastnil ruský generální prokurátor Vladimír Ustinov, vrchní velitel námořních sil Vladimír Kurojedov, vyšetřovatelé a pracovníci radiační i chemické kontroly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruská ponorka

ruská ponorka | Foto: Federation of American Scientists

Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Petr Voldán, úvodní vizuální prohlídka Kursku se uskutečnila v devátem oddělení plavidla a ve čtvrtém úseku - dál se podle slov admirála Kurojedova jít nedalo, protože větší část ponorky je stále pod vodou. Ještě před touto prohlídkou opustila loděnici vlečná loď Gigant 4, která Kursk dopravila do doku. Vedle vyzvednutí těl zbývajících obětí katastrofy začne v příštích týdnech po vysušení vraku jako nejobávanější fáze operace demontáž 22 protiponorkových raket Granit.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme