Vysílání Al-Džazíry v Izraeli skončí. Stanici využívají radikálové k podněcování násilí, tvrdí ministr

Vysílání panarabské stanice Al-Džazíra by mělo v Izraeli skončit. Ministerstvo komunikací v neděli uvedlo, že její působení chce zakázat. Chystaný krok ministr zdůvodnil tím, že stanici využívají militantní radikální skupiny, které podněcují k násilí. Al-Džazíra se chce proti opatření bránit právními kroky.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zázemí televize Al-Džazíra | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Termín připravovaných opatření ministr Ajúb Kara zatím neuvedl, oznámily zahraniční agentury. Al-Džazíra rozhodnutí izraelské vlády odsoudila a chce se proti němu bránit.

„V poslední době téměř všechny země v regionu, zejména Saúdská Arábie, Egypt a Jordánsko, dospěly k názoru, že Al-Džazíra podněcuje k terorismu a k náboženskému extremismu. Za této situace bylo zcestné, že tato stanice nadále vysílá z Izraele,“ citovala ministra Karu agentura AFP.

Tři novináři televize Al-Džazíra dostali v Egyptě tříletý trest

Číst článek

Al-Džazíra se podle jeho prohlášení stala „hlavním nástrojem Islámského státu, Hamásu, Hizballáhu a Íránu“.

Kara, který je poslancem za stranu Likud premiéra Benjamina Netanjahua, řekl, že chce anulovat akreditace zpravodajů televize Al-Džazíra, zavřít jejich kancelář v Jeruzalémě a zablokovat vysílání stanice se sídlem v Kataru na místních kabelových a satelitních kanálech.

Provozovatelé kabelového vysílání podle ministra Kary souhlasili s jeho návrhem vypnout arabské a anglojazyčné vysílání Al-Džazíry. Zavření kanceláře této televize v Jeruzalémě bude vyžadovat další zákonnou úpravu, dodal ministr.

Izrael už dlouhá léta obviňuje Al-Džazíru ze zaujatosti při zpravodajském krytí konfliktu mezi ním a Palestinci.

Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt přerušily 5. června vztahy s Katarem, který obviňují z podpory terorismu, ale hlavně ze sbližování s jejich velkým regionálním rivalem – Íránem. Přístup k vysílání stanice Al-Džazíra, založené před 20 lety katarskou vládou, byl v uvedené čtveřici zemí zablokován pro její údajnou ‚islamistickou orientaci‘.

Al-Džazíra má po celém světě bezmála 80 poboček a vysílá v různých jazycích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme