Vysílání Al-Džazíry v Izraeli skončí. Stanici využívají radikálové k podněcování násilí, tvrdí ministr

Vysílání panarabské stanice Al-Džazíra by mělo v Izraeli skončit. Ministerstvo komunikací v neděli uvedlo, že její působení chce zakázat. Chystaný krok ministr zdůvodnil tím, že stanici využívají militantní radikální skupiny, které podněcují k násilí. Al-Džazíra se chce proti opatření bránit právními kroky.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zázemí televize Al-Džazíra

Zázemí televize Al-Džazíra | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Termín připravovaných opatření ministr Ajúb Kara zatím neuvedl, oznámily zahraniční agentury. Al-Džazíra rozhodnutí izraelské vlády odsoudila a chce se proti němu bránit.

„V poslední době téměř všechny země v regionu, zejména Saúdská Arábie, Egypt a Jordánsko, dospěly k názoru, že Al-Džazíra podněcuje k terorismu a k náboženskému extremismu. Za této situace bylo zcestné, že tato stanice nadále vysílá z Izraele,“ citovala ministra Karu agentura AFP.

Tři novináři televize Al-Džazíra dostali v Egyptě tříletý trest

Číst článek

Al-Džazíra se podle jeho prohlášení stala „hlavním nástrojem Islámského státu, Hamásu, Hizballáhu a Íránu“.

Kara, který je poslancem za stranu Likud premiéra Benjamina Netanjahua, řekl, že chce anulovat akreditace zpravodajů televize Al-Džazíra, zavřít jejich kancelář v Jeruzalémě a zablokovat vysílání stanice se sídlem v Kataru na místních kabelových a satelitních kanálech.

Provozovatelé kabelového vysílání podle ministra Kary souhlasili s jeho návrhem vypnout arabské a anglojazyčné vysílání Al-Džazíry. Zavření kanceláře této televize v Jeruzalémě bude vyžadovat další zákonnou úpravu, dodal ministr.

Izrael už dlouhá léta obviňuje Al-Džazíru ze zaujatosti při zpravodajském krytí konfliktu mezi ním a Palestinci.

Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt přerušily 5. června vztahy s Katarem, který obviňují z podpory terorismu, ale hlavně ze sbližování s jejich velkým regionálním rivalem – Íránem. Přístup k vysílání stanice Al-Džazíra, založené před 20 lety katarskou vládou, byl v uvedené čtveřici zemí zablokován pro její údajnou ‚islamistickou orientaci‘.

Al-Džazíra má po celém světě bezmála 80 poboček a vysílá v různých jazycích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme