Vyslanec OSN Kofi Annan mír v Sýrii nevyjednal, oznámil rezignaci

Kofi Annan rezignoval na funkci zvláštního vyslance OSN a Ligy arabských států pro Sýrii. Formálně skončí 31. srpna, kdy mu vyprší dosavadní mandát. Annan neúspěšně usiloval o uklidnění situace v Sýrii, kterou sužuje občanská válka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan

Kofi Annan | Zdroj: ČTK

V dubnu sepsal Kofi Annan šestibodový mírový plán, ke kterému se mezinárodní společenství formálně hlásilo dosud.

Syrská vláda měla stáhnout těžkou techniku z měst, propustit vězněné oponenty režimu a pak mělo dojít i na politický dialog. Kvůli odmítavému postoji syrského režimu i opozice ale plán skončil fiaskem.

„Ze slov Kofiho Annana je vidět frustrace, řekl například, že není jediný pošetilec na světě, který se pořád ještě může pokoušet mír v Sýrii nalézt. Jeho plán selhal, ale vinu na tom nese hlavně syrská vláda a zčásti i syrská opozice,“ vysvětluje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček, který situaci sleduje v jordánském Ammánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Na příměří v zemi měli dohlížet pozorovatelé OSN, jejich mise však byla měsíc před vypršením jejich mandátu přerušena kvůli tvrdým bojům mezi vládními jednotkami a rebely.

Původní 90denní mise byla v červenci o měsíc prodloužena pro 300 pozorovatelů a stovku civilních členů. Minulý týden ale OSN polovinu svých pozorovatelů ze Sýrie kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci odvolala.

Ze Sýrie mezitím přicházejí zprávy o dalším krvavém násilí. I poslední hodiny přinesly smrt desítkám lidí, hlavně kvůli útokům vládních sil.

Rebelové vůbec poprvé nasadili do bojů ukořistěný tank. Kromě toho údajně disponují také protiletadlovými raketami. Podle všeho je získali z libyjských zbrojních skladů vyloupených při loňské revoltě na severu Afriky.

Miliony Syřanů jsou bez jídla. V Aleppu se mezitím rozhoduje o osudu země

Číst článek

Dramatičtější byla situace před několika dny, kdy se rebelům po útocích na vládní a bezpečnostní složky podařilo obsadit důležitá místa v Damašku, poté ale byli vytlačeni. Totéž se s několikadenním zpožděním opakuje v Aleppu na severu země.

Syrská vláda sice Damašek uhájila, mnozí ale tvrdí, že důležitější bude, kdo ovládne důležité obchodní centrum a druhé největší město země Allepo.

Břetislav Tureček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme