Vyslání britského torpédoborce k Falklandám posiluje napětí mezi Británií a Argentinou

Velká Británie vysílá na Falklandy svůj nejmodernější torpédoborec. Britové si stojí za tím, že jde jen o výměnu plavidel, vztahy mezi Spojeným královstvím a Argentinou se však krátce před 30. výročím války o Falklandské ostrovy ochlazují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník britským obětem války s Argentinou z roku 1982 ve falklandskem hlavním městě Port Stanley | Foto: Tomáš Sniegoň

Podle vedení britského námořnictva torpédoborec nahrazuje fregatu Montrose.

Člen obranného výboru poslanecké sněmovny Julian Brazier prohlásil, že touto akcí dostává Argentina jasný vzkaz, že Británie to s obranou Falkland myslí skutečně vážně. Dodal, že ostrované chtějí být nadále britskými občany a jakýkoli plyn nebo ropa z okolí budou patřit Británii.

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr v Odpoledním Radiožurnálu upozornil, že britské královské námořnictvo začalo být v pozoru z několika důvodů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji situace kolem Falklandských ostrovů jsme v Odpoledním Radiožurnálu mluvili s vojenským a bezpečnostním analytikem Lukášem Visingrem.

„Samozřejmě to souvisí s blížícím se 30. výročím války. Argentina například začala zadržovat lodě, které rybaří ve vodách kolem Falkland, brání lodím s falklandskou vlajkou ve vstupu do svých přístavů a přesvědčila k témuž i další latinskoamerické země,“ přiblížil.

Podle něj se dá očekávat, že nastanou incidenty vojenského charakteru. „Například narušování vzdušného prostoru argentinskými letadly a asi proto tam pravděpodobně míří právě protiletadlový torpédoborec,“ dodal.

Torpédoborec Dauntless (Neohrožený) stál jednu miliardu liber. Ve službách britského námořnictva poprvé vyplul v listopadu 2010. Je vybaven nejnovější technikou protiletecké obrany – jeho radarem ovládaný kulomet odpaluje dvacetimilimetrové střely rychlostí 3000 nábojů za minutu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýnský spolupracovník ČRo Milan Kocourek přibližuje ve Světě o druhé okolnosti britsko-argentinského sporu i výročí

Do jižního Atlantiku má dorazit koncem března, kdy uplyne třicet let od války o Falklandy, která začala po obsazení ostrovů Argentinou.

Pilotem jednoho ze dvou záchranných vrtulníků, které budou provádět čtyřiadvacetihodinové hlídky na Falklandech, bude britský princ William. Podle listy Daily Telegraph má princ na šestitýdenní misi odletět ještě dnes večer ze základny Brize Norton v hrabství Oxfordshire.

Argentinské ministerstvo zahraničí vyslání prince Williama do oblasti kritizovalo. Uvedlo, že vstoupí na argentinské území v uniformě dobyvatele.

"Britové právě tímto jasně dokládají svoji suverenitu nad Falklandskými ostrovy, ukazují, že tam může operovat i člen královské rodiny. Je to správný krok, protože Argentinci je zkoušejí provokovat. A tomu se nesmí ustupovat a je potřeba v takové situaci demonstrovat sílu, což Britové dělají,“uvedl Visingr.

Britský premiér David Cameron a argentinská prezidentka Cristina Fernandezová se nedávno vzájemně obvinili z kolonialismu.

Argentina obnovila snahu o připojení 'Malvinas'

Na Falklandech žijí 3 tisíce lidí, kteří skutečně chtějí zůstat pod britskou korunou. Argentina nedávno obnovila kampaň, ve které tvrdí, že Malvinas, jak říkají Falklandám, jsou argentinským územím.

Válka před 30 lety začala obsazením Falkland argentinskými vojáky. Opětné převzetí ostrovů Británií nařízené tehdejší premiérkou Margaret Thatcherovou stálo životy 255 britských a 650 argentinských vojáků.

V červnu se uskuteční upomínkové akce u příležitosti 30. výročí osvobození Falkland. Zúčastnit se jich má také náměstek britského ministra zahraničí Jeremy Browne.


Zvětšit mapu

Milan Kocourek, Silvie Třeslínová, Lucie Maňourová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme