Vyslání německých průzkumných letounů do Afghánistánu se komplikuje

Další překážka stojí v cestě vyslání německých průzkumných letounů do Afghánistánu. Deník Die Welt napsal, že Bundeswehr není v případě sestřelení nebo nehody stroje schopen pilotům jakkoli pomoci. Němcům totiž chybějí záchranné helikoptéry. Opozice v tom vidí zásadní problém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

německý Bundestag | Foto: Bundestag.de

Ministerstvo obrany přiznává, že vlastními silami není schopné pilotům sestřelených nebo havarovaných letadel Bundeswehru pomoci. V takovém případě by se německé ozbrojené síly musely podle listu Die Welt obrátit na americké nebo kanadské spojence. I jejich záchranné kapacity jsou přitom v Afghánistánu údajně omezené.

Systém "ozbrojeného vzdušného průzkumu a záchrany" známý pod anglickou zkratkou CSAR je v Německu stále v plenkách. Na interpelaci poslanecké frakce liberální FDP ministerstvo obrany odpovědělo, že problém vězí v dodávkách nového typu helikoptér. Stroje typu NH 90 přitom Bundeswehr dostane nejdříve v roce 2011.

Vláda Angely Merkelové počítá s tím, že německé stroje typu Tornado budou při nasazení v Afghánistánu ohroženy raketami země-vzduch. Na německé politické scéně se už týdny bouřlivě diskutuje o podobě mandátu pro vyslání bojových letounů do Afghánistánu i o tom, na jakých úkolech by se němečtí piloti měli vůbec podílet.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme