Bývalého dozorce z koncentračního tábora převezli do Německa. Vyšetřovatelé ho vyslechnou hned na letišti

Spojené státy vydaly do Německa bývalého dozorce z nacistického koncentračního tábora Neuengamme, který je podezřelý z napomáhání vraždám vězňů. Pětadevadesátiletého Friedricha Karla Bergera dopravilo z amerického státu Tennessee speciální letadlo s lékařským vybavením, které v sobotu přistálo na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Vyšetřovatelé dostali povolení muže hned na letišti vyslechnout, informoval magazín Der Spiegel.

Frankfurt nad Mohanem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncentrační tábor (ilustrační foto) | Foto: Samuele Schirò | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Vydání schválil americký soud loni v únoru a v listopadu ho potvrdila odvolací instance. Odůvodnila to tím, že dotyčný byl „aktivním účastníkem jedné z nejtemnějších kapitol v dějinách lidstva“.

Příběh Františka ze Šumavy: Osvětimi se vyhnul píchnutím mléka do žíly, pak se ale přihlásil sám

Číst článek

Z verdiktu podle agentury DPA mimo jiné vyplývá, že Berger jako devatenáctiletý pracoval jako dozorce v jednom z pobočných táborů, kde byli v zimě 1945 internováni Židé, Poláci, Rusové, Dánové, Nizozemci či Francouzi a kde vězni pracovali až do naprostého vyčerpání, a často proto umírali. Kvůli nelidským podmínkám tam zemřelo asi 70 lidí.

Vyšetřování Bergera převzala loni prokuratura v dolnosaském Celle, v prosinci ale jeho stíhání zastavila pro nedostatek důkazů o spáchání trestného činu. To, že vydaný muž pracoval jako dozorce v táboře, který nesloužil k likvidaci vězňů, podle prokuratury k obžalobě z napomáhání vraždám nestačí a neexistují konkrétní důkazy, že se Berger na smrti některého z uvězněných přímo podílel.

Podle DPA je tedy poměrně nepravděpodobné, že by muž nakonec stanul před soudem, pokud se neobjeví nové skutečnosti.

Former Nazi concentration camp guard deported from US to Germany f24.my/7OJd.t

16:40 – 20. 02. 2021

14 37

V posledních letech němečtí žalobci stíhali několik dosud žijících bývalých dozorců z koncentračních táborů, čímž chtěli využít poslední příležitosti k průchodu spravedlnosti, pokud jde o miliony Židů, Romů, gayů a politických vězňů, kteří zahynuli v nacistických táborech.

Začátkem února prokuratura obvinila 100letého Němce z podílu na 3518 vraždách v někdejším nacistickém koncentračním táboře Sachsenhausen. Žalobu pro napomáhání ke vraždě ve více než 10 tisíc případech letos státní zástupci podali i na 95letou Irmgard F., která podle nich za druhé světové války pracovala jako sekretářka v nacistickém koncentračním táboře Stutthof.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme