Výsledek francouzského referenda rozdělil polské politiky

Polská levice se obává, že francouzské "ne" bude mít negativní dopad jak na celou Unii, tak na Polsko. Krajní pravice a populisté se radují, že se potvrzují jejich chmurné předpovědi a kritika Unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava, Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Pravicová a centristická opozice se domnívá, že Unie ústavu potřebuje, její text ale bude muset projít velkými změnami.

Ústava vznikala ve velkém spěchu. Polský prezident ani vláda nebyli schopni prosadit naše zájmy, takže výsledek není nejlepší, říká Jan Rokita z Občanské platformy.

Výsledek francouzského referenda odhalil deficit demokracie v Evropské unii, uvedl v první reakci ministr zahraničí Adama Daniel Rotfeld. Podle jeho názoru se ukazuje, že politici si myslí něco jiného než řadoví občané a snaží se jim tyto názory proti jejich vůli vnutit.

V Polsku je situace opačná než ve Francii upřesnil dále šéf polské diplomacie. Kdyby o euroústavě hlasovali poslanci parlamentu, nebyl by výsledek jistý, zatímco nadpoloviční většina obyčejných Poláků by ústavu v referendu schválila. Podle ministra Rotfelda bude teď nejdůležitější, aby Francie nevypadla z hlavního proudu evropské integrace, protože její význam v Evropě je výjimečný.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme