Výsledek slovenských voleb vyvolá v Maďarsku překvapení

Nepříjemné překvapení zřejmě způsobí výsledky slovenských voleb v kruzích nové maďarské vlády vedené stranou Fidesz. Vládní strana totiž vydatně podporovala Stranu maďarské koalice, která se do parlamentu nedostala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Bratislavě | Foto: ČTK

Nová vláda v Budapešti podporovala jen jednu maďarskou stranu na Slovensku, právě Stranu maďarské koalice, naopak ignorovala stranu Most-Híd vedenou Belou Bugárem, která se nakonec do sněmovny dostala.

„Nejeden prominent vládního Fideszu hlásil, že tahle strana není maďarská. Čistě maďarskou stranou měla být Strana maďarské koalice, která dostala od vlády v Budapešti veškerou podporu, kterou vůbec cizí stát může poskytnout,“ uvedl spolupracovník Českého rozhlasu v Budapešti Gregor Martin Papuczek.

A připomněl příklad ze závěru volební kampaně, kdy pomoc maďarské vlády ve výši padesáti milionů forintů (asi pět milion českých korun) pro povodněmi poškozené lidi, odevzdal maďarský velvyslanec v Bratislavě na předvolebním mítinku Strany maďarské koalice této straně, která je následně měla poskytnout poškozeným obcím.

I v Maďarsku vyvolal tento krok nevoli. Výsledky slovenských voleb nakonec trochu zaskočily i maďarská média.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gregor Martin Papuczek mluvil o ohlasu slovenských voleb v Maďarsku

„Ještě ráno o sedmé hodině ve zprávách ve veřejnoprávním rozhlase jakoby nechtěli věřit výsledkům a hovořili jen o tom, že Strana maďarské koalice možná vypadne z parlamentu. V tu dobu už to ale bylo jisté, maďarská média jaksi zaspala. Je to překvapující, protože předvolebnímu boji věnovala maďarská média velkou pozornost,“ pokračoval Papuczek.

Fidesz možná změní taktiku

Oficiální reakce politiků v Maďarsku na slovenské volby zatím nejsou.

„Stranu Most-Híd už navštívil v Bratislavě maďarský velvyslanec a snažil se zřejmě napravit ten jednostranný pohled na situaci. Politici ještě nepromluvili, ale jsem si jistý v kruhách vládního Fideszu vládne hluboké zklamání, možná až zděšení,“ řekl spolupracovník v Budapešti.

Podle něj se možná se zamyslí nad taktikou podpory zahraničních Maďarů. Ve vlastním parlamentu jim to určitě opoziční socialisté připomenou, jakou chybu udělali před těmito volbami.

Podobná situace totiž nastala i v Rumunsku, kde Fidesz přispěl k rozdělení tamější maďarské scény.

Ve slovensko-maďarských vztazích se dá očekávat určité zlepšení. „Strana Bely Bugára získala podporu i slovenských voličů. Právě díky své umírněné a nekonfrontační politice,“ dodal Papuczek.

Gregor Martin Papucsek, Jana Gulda, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme