Výsledky mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinou jsou nejasné

Blízký východ má za sebou dvoudenní maratón přímých mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem nejprve v úterý setkal v Egyptě, včera jednali zhruba tři hodiny přímo v Jeruzalémě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu a Husní Mubarak v Šarm aš-Šajchu | Foto: ČTK

Podle některých zpravodajů je překážkou v dalších jednáních úmysl Izraele naplno obnovit výstavbu židovských osad na západním břehu Jordánu. Podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka není jasné, zda se v této otázce rozhovory někam posunuly. Američané tvrdí, že k posunu došlo. Izraelské a palestinské zdroje říkají opak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci na Rádiu Česko okomentoval blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

V regionu je také vysoká americké delegace. U rozhovorů osobně asistovala ministryně zahraničí Hillary Clintonová a teď se ještě chystá do Rámalláhu a pak do Jordánska. Americký blízkovýchodní emisar George Mitchell zase bude jednat v Sýrii a Libanonu.

Američané chtějí do blízkovýchodního mírového procesu vtáhnout i Sýrii a odpoutat ji od spojenectví s Íránem. „Obecně se soudí, že jedna věc jsou palestinsko-izraelské mírové rozhovory a druhá věc je otázka Íránu na Blízkém východě. Když to zjednoduším, tak Američané nabízejí Izraeli, udělejte ústupku ve věci Palestinců a my za to ještě více zatlačíme na Írán,“ vysvětluje postup Američanů Břetislav Tureček.

Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme