Výsledky průzkumu ukázaly sportovní aktivity Evropanů

Nejaktivnějšími rekreačními sportovci jsou Skandinávci, naopak nejméně se sportuje na jihu Evropy. Češi jsou pod celounijním průměrem. Informace získané z průzkumu Eurobarometr dnes zveřejnila Evropská komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fitness - ilustrační foto | Foto: European Commission Audiovisual service, G. Boulougouris

„Za sportovně nejaktivnějšími obyvateli Evropy bychom se museli podívat na sever, do Skandinávie. Největšími sportovními nadšenci jsou Švédové, řekněme pětkrát týdně sportuje asi 22 procent, alespoň jedenkrát týdně polovina z nich, tzn., že polovina Švédů někdy pravidelně alespoň jednou týdně sportuje,“ řekl pro Rádio Česko bruselský zpravodaj Pavel Novák, který se s výsledky průzkumu seznámil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky průzkumu o sportovních aktivitách Evropanů představil ve vysílání Rádia Česko zpravodaj Pavel Novák

Na předních místech žebříčku jsou také Finové nebo Dánové, ti jsou vysoko nad celounijním průměrem a ten říká, že 40 procent Evropské unie pravidelně sportuje. Průzkum dále ukázal, že sportovní nadšenci jsou také v Nizozemsku, v Irsku, v Lucembursku, ve Slovinsku. Tam také nadpoloviční většina obyvatelstva pravidelně dělá nějaký sport.

„My, Češi, jsme pod celounijním průměrem, protože několikrát za týden vyrazí za aktivním sportem asi pět procent a alespoň jednou týdně sportuje asi čtvrtina Čechů,“ neskrýval nelichotivý výsledek Pavel Novák. Mírně před námi je ještě Slovenská republika.

K těm, kteří sport nemají příliš v oblibě, podle průzkumu patří Bulhaři, Řekové – což je u zakladatelů olympijských her zvláštní – a potom také Rumuni a Maďaři.

Skoro polovina účastníků průzkumu řekla, že sportuje v parku, v přírodě, to znamená, že náklady s pohybem spojené jsou minimální. Ve fitness centrech nebo sportovních klubech sportuje asi 30 procent. Nejvíce Evropanů se vymlouvá na nedostatek času na sportování. Češi se za tento důvod schovávají asi z poloviny, nejčastěji jím argumentují Kypřané.

Pavel Novák, Renata Mňuková, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme