Ukrajinské volby na mapě: Porošenka opustili voliči na západě, v Donbase vyhrál proruský Bojko

Ukrajinci po dvou dnech téměř dosčítali – v úterý odpoledne je jasno v 99,68 procenta okrsků. Má současný prezident Petro Porošenko šanci ve druhém kole porazit Volodymyra Zelenského? Z dat vyplývá, že nedokázal mobilizovat svou voličskou základnu na západě země: statisíce voličů zůstaly doma a tam, kde měl v roce 2014 „čokoládový král“ 67 procent, dostal teď 22. Záviset bude i na voličích Julije Tymošenkové, ta přitom nepodpořila ani jednoho.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební zisk Petra Porošenka v jednotlivých regionech v prvním kole ukrajinských prezidentských voleb 2019 | Zdroj: Infogr.am

Prezident Petro Porošenko v kampani vsázel na regiony na západě a ve středu Ukrajiny.

Volby na Ukrajině: zbývá sečíst poslední okrsky. Zelenskyj získal důvěru více než 5,5 milionu obyvatel

Číst článek

Jeho ústřední heslo „Armáda, jazyk a víra“ mělo cílit právě na Ukrajince orientované prozápadně a protirusky naladěné.

Porošenkovi se přitom podařilo vyhrát pouze ve Lvovské a Ternopilské oblasti. Největší Porošenkova konkurentka v prvním kole voleb Julija Tymošenková dokázala zvítězit jen Ivanofrankivské oblasti na západě země.

Donbas pro Bojka

Zato region Donbasu, kde probíhá zamrzlý válečný konflikt s proruskými separatisty, volil Jurije Bojka – někdejšího člena Strany regionů spojené se sesazeným prezidentem Viktorem Janukovyčem.

Bojko v minulosti zastával funkce ministra energetiky i vicepremiéra. Po revoluci v roce 2014 byl lídrem koalice Opoziční blok, která odmítala Euromajdan a stal se poslancem.

Může Porošenko vyhrát?

Aby měl Porošenko šanci na poražení Zelenského ve druhém kole, musí přesvědčit voliče ostatních kandidátů. Potřebuje ale také mobilizovat i své potenciální příznivce na západě země. Před pěti lety tam získal už v prvním vítězném kole okolo 60 procent hlasů.

Část Porošenkových voličů ale tentokrát zůstala doma – oproti volbám v roce 2014 byla účast v západoukrajinských regionech o sedm procentních bodů nižší. Ve Lvovské oblasti klesla účast o více než 9 procentních bodů, v Ternopilské o 10,5 a v Ivanofrankivské o téměř 12.

I přes to, že celostátně byla účast v „Porošenkových regionech“ nejvyšší, oproti volbám před pěti lety tam podle deníku Ukrajinska pravda přišlo v absolutních číslech o 300–350 tisíc voličů méně, celkově tedy dvě procenta voličů.

Pokud se obhajujícímu prezidentovi nepodaří své voliče na západě mobilizovat, bude to pro něj znamenat velký problém. Na přesvědčování má tři týdny, druhé kolo se koná v neděli 21. dubna.

Porošenkovi se zato dařilo v zahraničí: na ambasádách získal téměř 39 procent hlasů, zatímco Zelenskyj 26 procent.

Bašty Zelenského

Vítěz prvního kola Zelenskyj získal nejvyšší podporu v Dněpropetrovské oblasti, kde ho volilo přes 45 procent lidí. Jde o Zelenského rodný region – narodil se v roce 1978 v průmyslovém Krivom Rogu, který je známý Čechůmz loňské kauzy údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše.

Komikovi Zelenskému se dařilo také na jihu a ve středu země. Kolem 24–25 procent dokázal získat i v Donbasu, a Porošenka porazil i v hlavním městě. Do druhého kola vstupuje s celostátním náskokem více než 14 procentních bodů.

Koho zvolí 'tymošenkovci'?

Lídryně strany Vlast Julija Tymošenková už v neděli večer zpochybnila odhady výsledků, které jí shodně přisuzovaly třetí místo. To obsadila i podle průběžných výsledků – při sečtení téměř 100 procent okrsků má 13,39 procenta.

V úterý Tymošenková oznámila, že její podporu nemá žádný z postupujících kandidátů. Současného prezidenta obvinila z falšování voleb, Zelenskyj podle ní zase nezvládne výzvy, které před Ukrajinou stojí. S více než 2,5 milionu získaných hlasů se bude politička soustředit na podzimní parlamentní volby.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme