Výsledky rumunských voleb zatím nejasné

Rumuni zatím neví, kdo bude jejich novým prezidentem. Nedělní druhé kolo prezidentských voleb totiž zatím nemá jasného vítěze. Odhady výsledků ukazují, se souboj sociálnědemokratického premiéra Adriana Nastaseho a jeho protivníka Traiana Baseska z opoziční středopravé koalice bude velmi těsný. První odhady se objevily ještě před uzavřením volebních místností a vítězem voleb podle nich byl současný premiér. Další výsledky už ale ukazovaly, že šance obou zájemců o post rumunského prezidenta jsou naprosto vyrovnané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příznivci Traiana Baseska | Zdroj: ČTK

Proto se oba kandidáti mohli prohlásit za vítěze druhého kola voleb. Podpořit opozičního kandidáta Baseska se na náměstí Revoluce v centru Bukurešti vydaly tisícovky jeho stoupenců. Na demonstranty, kteří vyvolávali jméno svého favorita a mávali oranžovými prapory a balónky, dohlížely desítky policistů. Na oslavy je ale ještě brzy.

Zatím se jen potvrzují předpoklady odborníků, že o výsledku rozhodne volební účast. Ve městech dosud jasně vede v poměru 60:40 Basescu. Na venkově je to přesně obráceně ve prospěch Nastaseho.

Už po prvním kole voleb před dvěma týdny opoziční kandidát Basescu obvinil vládní stranu, že se pokusila s výsledky manipulovat. Něčeho podobného se obává i teď, a proto vyzval k řádnému započítání každého hlasu. Po těchto slovech ho ale dosavadní prezident Ion Iliescu vyzval, aby počkal na konečné výsledky voleb.

Robert Mikoláš, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme