Výsledky voleb na Ukrajině potvrzují vítězství prozápadních sil
Průběžné oficiální výsledky ukrajinských voleb potvrzují úspěch proevropských stran. Po sečtení více než 45 procent hlasů je v čele s nepatrným náskokem Lidová fronta úřadujícího premiéra Arsenije Jaceňuka před Blokem Petra Porošenka. Předpokládaní vítězové už zahájili v Kyjevě konzultace o vládní většině.
Údaje zveřejněné na webu volební komise ukazují, že zatím se do parlamentu dostává šest politických stran.
Za jasně vedoucími Lidovou frontou a Blokem Petra Porošenka, kterým průběžné výsledky přisuzují přes 21 procent hlasů, se o třetí místo s necelými 11 procenty dělí hnutí Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového a proruský Opoziční blok.
Dění na Ukrajině po parlamentních volbách sleduje zpravodaj ČRo Martin Dorazín
Následuje Radikální strana populisty Oleha Ljaška se ziskem kolem 7,5 procenta hlasů.
Zatím poslední politickou silou, která by překročila pětiprocentní práh vstupu do zákonodárnou sboru, je strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové, na kterou připadá necelých šest procent hlasovacích lístků. Těsně pod pětiprocentní hranicí se zatím drží nacionalistická strana Svoboda.
Porošenko chce, aby proevropské strany na Ukrajině rychle vytvořily vládu
Číst článek
Pokud se bude sčítání vyvíjet stejným trendem, mohly by prozápadní strany získat téměř 70 procent všech hlasů. K prosazení reforem bude nutná ústavní většina v Nejvyšší radě.
„Reforma soudnictví a decentralizace země vyžaduje ústavní většinu, naše dveře jsou proto otevřené všem kromě Opozičního bloku,“ oznámil prezident Petro Porošenko.
Do parlamentu se zřejmě dostane i jeho syn Alexej. Nejstarším poslancem bude 81letý Jurij Šuchevič, syn hlavního velitele ukrajinské osvobozenecké armády UPA, která bojovala proti bolševikům.
Rusko volby uznává
Výsledky voleb už také uznala Moskva. Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že parlament musí v první řadě začít hledat politický dialog se zástupci všech tamních regionů. Připravenost spolupracovat s kolegy v ukrajinském parlamentu potvrdili také poslanci Státní dumy.
Rusové nicméně tvrdí, že předvolební kampaň podle nich byla velmi nefér vůči stranám současné opozice a provázelo ji zastrašování a fyzické útoky. Zmiňují také nejnižší účast v historii ukrajinských voleb, a z toho údajně vyplývající slabší mandát současné vlády.
Na východě Ukrajiny se den po volbách opět ozývají výbuchy a střelba. Podle ukrajinských médií dopadají granáty na předměstí Doněcku a exploze a přestřelky jsou hlášeny z okolí přístavu Mariupol u Azovského moře. Samotný volební den byl na Donbasu relativně klidný, znepřátelené strany se zdržely silnějších útoků.