Výsledky voleb v Bosně budí stále větší pochybnosti

Výsledky nedělních bosenských voleb stále nejsou úplně jasné. Pochybnosti bosenských politických stran i zahraničních pozorovatelů budí příliš velký počet neplatných hlasovacích lístků. Těch je téměř deset procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Bosně a Hercegovině | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Negramotnost voličů, falšování hlasovacích lístků nebo bojkot voleb. To jsou tři možné důvody nebývale vysokého počtu neplatných hlasovacích lístků. Předsedkyně ústřední volební komise Irena Hadžiabdžičová proto nařídila přezkoumání voleb v těch obvodech, kde je výskyt neplatných lístků mimořádně vysoký.

Ukazuje se, že většina z nich nebyla vůbec vyplněna a voliči tak na něčí pokyn volby bojkotovali. Poražení kandidáti a strany proto poukazují na to, že volby neproběhly řádně a odmítají uznat jejich výsledek. Pokud by se podařilo dokázat manipulace s hlasy voličů, vedlo by to pravděpodobně ke zrušení volebních výsledků a politickému chaosu.

Martin Dorazín, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme