Výsledky voleb vyvolaly na Haiti násilí, hořely úřady i škola

Několik úředních budov vzplálo a nejméně jeden člověk zemřel při sobotních násilných protestech na Haiti vyvolaných zveřejněním volebních výsledků. Příznivci poražených stran a prezidentských kandidátů obviňují úřady z údajných volebních manipulací, uvedla agentura AP. Země se v napjaté atmosféře chystá na rozhodující druhé kolo prezidentského souboje, které se uskuteční příští neděli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po zveřejnění volebních výsledků propukly v ulicích haitských měst násilné nepokoje (ilustrační foto)

Po zveřejnění volebních výsledků propukly v ulicích haitských měst násilné nepokoje (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Bouřící dav zapálil několik sídel volebních rad v menších městech na severu a jihu ostrova.

Osmnáctiletý protestující byl podle policie zabit během střetu dvou skupin lidí ve městě Terrier Rouge na severovýchodě Haiti. V nedalekém městě Ferrier vzplála volební místnost a úřadovna starosty. V oblasti severozápadního Haiti zase nespokojenci zapálili několik domů a školu.

Haitské úřady zveřejnily v pátek výsledky parlamentních voleb, které byly podle protestujících zmanipulované. O složení dolní komory parlamentu by mělo rozhodnout až nedělní druhé kolo, příznivci některých stran však neskrývali rozčarování nad tím, že tam jejich kandidáti nepostoupili.

Mluvčí vládní strany prezidenta Michela Martellyho však označil nepokoje za zcela běžný volební kolorit v zemi, která si po éře diktatur na demokracii teprve zvyká.

„Potrvá nějaký čas, než někteří Haiťané pochopí, že demokracie znamená vítězství některých kandidátů a porážku jiných. To neznamená, že byste měli jít, pálit pneumatiky a ničit věci,“ komentoval nepokoje mluvčí Gregory Mayard Paul.

Do finálového souboje o místo Martellyho nástupce se z klání pěti desítek prezidentských kandidátů po říjnovém prvním kole podle úřadů probojovali banánový magnát Jovenel Moise a strojní inženýr a někdejší šéf vládního stavebního úřadu Jude Celestin, který byl finalistou minulých voleb.

Poměry v chudé zemi jsou pět let po ničivých otřesech a následující epidemii cholery stále neurovnané. Parlamentní volby se měly konat už v letech 2011 a 2014, v obou případech však byly na poslední chvíli zrušeny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme