Slovenská koalice znovu zablokovala schůzi o odvolání Pellegriniho. K návrhu se vrátí v úterý

Slovenská koalice v pondělí stejně jako v pátek zablokovala otevření mimořádné schůze sněmovny o opozičním návrhu vyslovit nedůvěru premiérovi Peteru Pellegrinimu, a tím i celému jeho kabinetu. Předseda parlamentu Andrej Danko následně oznámil, že zmíněný návrh opozice Národní rada projedná jako poslední bod své nadcházející řádné schůze, která začne v úterý. Opoziční strany nemají v parlamentu většinou potřebnou k odvolání předsedy vlády.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Peter Pellegrini | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

Opozice navrhla na konci srpna svolat jednání sněmovny o vyslovení nedůvěry Pellegrinimu kvůli tomu, že se premiér nezasadil o odvolání státní tajemnice (náměstkyně) ministerstva spravedlnosti Moniky Jankovské.

Jankovská byla podle médií v čilém kontaktu s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, který je kromě jiného obviněn z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Jankovská minulý týden sama ohlásila rezignaci a opět popřela, že by s Kočnerem komunikovala.

Slovenská koalice zablokovala jednání o vyslovení nedůvěry premiérovi. Kritizovala neúčast části opozice

Číst článek

Zahájit schůzi slovenské sněmovny lze až poté, co se většina poslanců ze 150členné sněmovny přihlásí do elektronického hlasovacího zařízení. Poslanci koalice to až na výjimky ani v pondělí dvakrát neudělali, byť byli přítomni v jednacím sále.

Už v pátek zástupci koalice obstrukci zdůvodnili tím, že na schůzi nepřišli všichni opoziční poslanci. Podobnou argumentaci v pondělí použil Danko, který je také předsedou koaliční Slovenské národní strany.

Policie v srpnu Jankovské a několika dalším představitelům slovenské justice, včetně soudců, zajistila mobilní telefony. Podle médií si Jankovská vyměnila s Kočnerem prostřednictvím mobilního telefonu přes tisíc zpráv.

Do vysoké funkce na ministerstvu spravedlnosti Jankovskou navrhla nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD).

Místopředseda Směru-SD Pellegrini nastoupil do čela slovenské vlády poté, co z funkce premiéra loni v březnu odstoupil šéf sociálních demokratů Robert Fico v zájmu řešení politické krize po vraždě Kuciaka a jeho partnerky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme