Vysocí úředníci OSN čelí obvinění z korupce kolem irácké ropy

V kauze prodeje irácké ropy za potraviny z období Saddámova režimu padla nová vážná obvinění. Nezávislá vyšetřovací komise, vedená bývalým šéfem americké centrální banky Paulem Volckerem, dospěla k závěru, že dva vysocí činitelé OSN Ben Sevan a Alexander Jakovlev přijímali úplatky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ben Sevan | Zdroj: ČTK

Vyšetřovací komise došla k závěru, že Sevan za úplatky dával přednostně ropné kontrakty jednomu egyptskému obchodníkovi. "Zdá se nám jasné, že z programu měl finanční zisk," řekl Paul Volcker.

Peníze měl podle komise Sevanovi předávat jeho přítel. Sevanův právník Eric Lewis to ovšem popírá. Jak uvedl v rozhovoru pro BBC, šlo o dárky od tety, která ho vychovala. Sevan si měl takto přijít na poměrně malou sumu - necelých 150 tisíc dolarů. I proto jeho právník obvinění zpochybňuje.

Podstatně vyšší úplatky, celkem ve výši necelého milionu dolarů, měl podle komise přijmout pracovník oddělení OSN pro zakázky, Rus Alexander Jakovlev. Jak oznámil šéf sekretariátu generálního tajemníka OSN Mark Mulloch Brown, Jakovlev byl vydán k trestnímu stíhání, které vede newyorský soud.

"V uplynulých hodinách nás kontaktoval americký státní zástupce a požádal nás, abychom zbavili pana Jakovleva imunity. Generální tajemník OSN mu vyhověl během několika minut. Domníváme se, že pan Jakovlev je už ve vazbě," potvrdil Brown.

Nezávislá vyšetřovací komise zároveň upozornila, že bude prošetřena také role generálního tajemníka OSN Kofiho Annana v tomto případu. Kypřan Sevan, který v neděli rezignoval ze služeb OSN, v rezignačním dopise jakoukoli vinu odmítl a obvinil Annana, že ho obětoval svým vlastním zájmům.

Program ropa za potraviny byl v platnosti v letech 1996 až 2003 a měl zmírnit dopad embarga, jež bylo na Irák uvaleno za invazi do Kuvajtu v roce 1990. Irák musel prodávat ropu pod dohledem OSN a přednostně nakupovat potraviny a humanitární potřeby pro obyvatele.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme