Vysoká představitelka OSN vyzvala svět k odsouzení brutality syrského režimu

Neschopnost Rady bezpečnosti prosadit rezoluci odsuzující syrský režim za jeho násilí vedla v blízkovýchodní zemi k prohloubení represí včetně brutálního útoku na město Homs. V sídle Spojených národů to prohlásila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání Rady bezpečnosti OSN o situaci v Sýrii | Zdroj: Reuters

Vyšetřovací komise OSN podle Pillayové dospěla k závěru, že v Sýrii dochází ke zločinům proti lidskosti. Počty lidí zabitých nebo raněných při nepokojích je prý sice v poslední době nemožné přesněji určit, jisté ale je, že každým dnem přibývají nové oběti.

„Vybídla jsem Radu bezpečnosti, aby nechala situaci posoudit Mezinárodním trestním soudem. Všechny členské země by se měly zasadit o to, aby tyto zločiny nezůstaly nepotrestané,“ řekla.

„Lidé v Sýrii se dožadují práva, na které má nárok každá lidská bytost. A vzhlíží k tomuto shromáždění, od kterého čekají jednomyslnou podporu pro své úsilí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová upozornila na zločiny proti lidskosti v Sýrii

Pomoci syrské opozici se snaží také Liga arabských států. Navrhuje vyslání mezinárodní mírové mise do Sýrie, Damašek však její rezoluci, vyzývající k zastavení dalšího násilí v Sýrii, odmítnul.

Během jedenáctiměsíčního protivládního povstání v blízkovýchodní zemi zahynulo na 7 tisíc lidí.

Jan Prokeš, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme