Vysoké Tatry očekávají příliv českých turistů. Dosažitelné jsou i autovlakem

Parkoviště ve Vysokých Tatrách znovu zaplavila auta s českými poznávacími značkami. Neklamný znak toho, že začaly prázdniny a Češi míří do jedné ze svých oblíbených destinací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tatry | Foto: Alena Kopřivová

Nejen čeští turisté určitě ocení opravenou horskou chatu Pod Rysy, kterou opravovali dva roky. Je to nejvýše položená horská chata v Tatrách a jako taková je pro turisty nepostradatelná.

Po rekonstrukci nabízí velmi příjemné ubytování, větší kapacitu, unikátní kachlovou pec, v téhle nadmořské výšce 2300 metrů ojedinělou. Záhy z ní zavoní vlastní chleba.

Restaurace nabízí točené české pivo a všechno to řídí velmi příjemný chatař českého původu Viktor Beránek.

Policie trasu do Vysokých Tater hlídá pečlivě a bude ji hlídat celé léto. Policejní mluvčí včera řekla, že policie posílí v létě hlídky v okolí turistických letovisek, takže po cestě do Tater pravděpodobně dovolenkáři policisty potkají.

Zajímavé je, že zítra začíná na Slovensku platit takzvaná objektivní odpovědnost na silnicích, tedy že za přestupek není odpovědný primárně řidič, ale vlastník vozidla. Mělo by to platit i pro zahraniční, tedy i české řidiče.

Slovenská policie přitom hodně spoléhá na techniku, na radary, kamery a automatické rozdělování pokut počítačem. Systém je ale zatím na začátku a slovenská policie ho teprve rozbíhá.

Benzín stojí na Slovensku v posledních týdnech něco přes euro padesát, v přepočtu asi 39 korun za litr naturalu. Nafta se pohybuje kolem 36 korun za litr.

Do Tater se dá cestovat vlakem i autem najednou. Dráhy vypravují dva páry autovlaků denně: jeden denní a jeden noční. Autovlak jede trať mezi Prahou a Košicemi.

Nakládka a vykládka aut pro cestující do Tater probíhá na nádraží v Popradu, pak už je to přímo do Vysokých Tater autem jenom pár minut.

České dráhy spouští od poloviny července zkušební novinku, a sice přepravu vyšších automobilů, takzvaných SUV autovlakem. To v praxi znamená, že se do vagonu vejdou nejenom klasická nízká osobní auta, ale i ta vyšší, až do výšky dvou metrů.

Vojtěch Berger, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme