Vysoké teploty budou kvůli globálnímu oteplování zabíjet, tvrdí studie. Nejvíce ohrožena je Indie

Studie globálního oteplování uvádí, že pokud nedojde ke snížení emisí, za několik desítek let zasáhnou indický subkontinent tropická vedra, která ve spojitosti s vysokou vzdušnou vlhkostí v období monzunových dešťů dokáží zabít i zdravého člověka.

Indie Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případná změna klimatu nejvíce postihne Indii

Případná změna klimatu nejvíce postihne Indii | Zdroj: Reuters

Studie, o které informoval The Guardian, hodnotí dopady klimatických změn na smrtící kombinaci horka a vlhka, která se měří pomocí tzv. teploty vlhkého vzduchu (WBT). Pokud dosáhne hodnoty 35 WBT, nemůže se lidské tělo již ochlazovat pocením a i zdraví lidé sedící ve stínu zhruba do šesti hodin zemřou.

Výzkum ukázal, že nejzávažnější účinky globálního oteplování mohou zasáhnout státy jako je Indie, kde se emise uhlíku dál zvyšují s tím, jak se tyto země snaží dostat z chudoby další miliony lidí.

Zemi do konce století hrozí oteplení o více než dva stupně, varují vědci. Přijdou sucha i silné hurikány

Číst článek

„Pro Indii to představuje dilema mezi potřebou rychlého ekonomického růstu spojeného s užíváním fosilních paliv a potřebou vyhnout se potenciálně smrtícím dopadům,“ říká profesor Elfatih Eltahir z Massachusettského technologického institutu. Pro Indii tedy globální klimatické změny přestávají být abstraktním pojmem, ale reálnou hrozbou.

Vlny veder v oblasti jižní Asie patří již dnes k největším hrozbám – v roce 2015 kvůli nim zemřelo asi 3500 lidí. Loni Indie zaznamenala teplotní rekord 51 stupňů Celsia.

Pokud se s omezováním emisí nezačne, pak čtyři procenta populace zažijí mezi lety 2071 a 2100 alespoň jednou šestihodinovou vlnu veder s teplotou 35 WBT, což nemohou přežít.

Rozsáhlé oblasti jižní Asie pokrývající 75 % populace by zažily alespoň jednu vlnu o teplotě 31 WBT, což je už nad úrovní, kterou americká národní meteorologická služba považuje za mimořádně nebezpečnou. Tato rizika se přitom podstatně sníží, pokud lidstvo omezí škodlivé emise tak, jak navrhuje pařížská klimatická dohoda.

Šanghaj i Amsterdam v ohrožení. Hladina oceánů se zvyšuje rychleji, než se předpokládalo

Číst článek

Studie také ukázala, že pokud se otázka oteplování klimatu nebude řešit, pak nebezpečné úrovně 31 WBT bude jednou za dva roky dosaženo u 30 % populace, což je více než 500 milionů lidí v uvedené oblasti. Pokud ale budou naplňovány cíle pařížské dohody, dotknout se teploty pouze dvou procent populace.

V ohrožení je zejména jižní Asie, protože každoroční monzuny přinášejí na pevninu horký a vlhký vzduch. Rizika zvyšují i široce využívané systémy zavlažování, protože odpařováním vody se vlhkost ještě zvyšuje.

Limitu přežití při 35 WBT bylo téměř dosaženo v červenci 2015 v Íránu, kdy při 50% vlhkosti dosahovala teplota 46 °C. „To naznačuje, že ten práh může být překročen dřív, než předpokládáme,“ uvedli vědci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme