Vysokoškoláci v Británii budou od příštího roku platit školné 9 tisíc liber ročně

Školné na vysokých školách je velkým tématem ve Velké Británii. Zatímco studenti v Anglii a Walesu za výuku platí, ve Skotsku je zdarma. Od příštího roku se má školné znovu zvyšovat a to až na 9 tisíc liber za rok, tedy víc než čtvrt milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská libra | Foto: Kateřina Křenová

Na britských univerzitách je v současnosti zhruba dva a půl milionu studentů. Na univerzitách v Anglii a ve Walesu platí školné už sedm let. Na začátku to byl tisíc liber ročně, od té doby je zvyšování školného předmětem debat a kontroverzí.

Británie má celkem 165 univerzit. Předsedou svazu londýnských studentů je Čech Vratislav Domalip, původem z Mostu, který už 20 let žije v Londýně, kde vystudoval geografii.

„Bude to strašně těžké, minulý týden přinesl report, že na univerzitu půjde příští rok o 10 procent méně studentů, protože to bude strašně drahé.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O školné ve Velké Británii se zajímal spolupracovník Českého rozhlasu Milan Kocourek

Jedním z těch, kdo se na univerzitu teprve chystají, je i sedmnáctiletý Simon Marshall. Chce studovat politiku a mezinárodní vztahy.

„Myslím, že školné není fér, protože jsme mladí, nemáme práci, která by nám vynášela hodně peněz, financování studia pro mě bude dost těžké.“ A těžké to bude i pro jeho otce.

„Nejsem s tím moc spokojen, patřím ke generaci, která měla univerzitní vzdělání zdarma, nevidím důvod, proč by teď měli studenti za vzdělání platit. Myslím, že to souvisí s rozmachem vysokého školství, v současnosti je zhruba polovina britské mládeže na univerzitě, to je pravděpodobně důvod, proč vláda zavedla školné,“ říká John Marshall, který už finančně podporuje staršího syna.

Studenti přichystali Týden neklidu, bojují proti reformě univerzit

Číst článek

Školné maximálně devět tisíc liber ročně, které se zavádí od příštího školního roku, si může dovolit jen málokterý student. Velká většina studentů se proto zadluží. Výhodnou půjčku dostane každý žadatel.

9 tisíc liber je třetina průměrného britského výdělku. Ale splácení půjčky se od absolventů univerzit bude vyžadovat ve formě měsíčních srážek teprve tehdy, až jejich roční příjem ve stálém zaměstnání přesáhne 21 tisíc liber. Britská vláda počítá s tím, že valná část tohoto dluhu nebude splacená nikdy.

Igor Maňour, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme