Vysoký důstojník čínské armády svou knihou zaujal

"Čína by měla odhodit zdrženlivost ve svých globálních cílech a sprintovat k pozici světové jedničky," cituje agentura Reuters z knihy Čínský sen. Pozoruhodné na tom je, že její autor Liou Ming-fu je vysokým důstojníkem Čínské lidové osvobozenecké armády a také profesorem na elitní armádní univerzitě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská lidová republika | Foto: Emanuel Macoun

V knize rovněž konstatuje, že vzestup Číny může poplašit Spojené státy, a hrozí tak riziko války.

Kolik dnes Čína vůbec vydává na svou armádu, není jasné, upozornil ve vysílání Rádia Česko Komentátor Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu Milan Slezák. Podle oficiální čínské statistiky jde zhruba o 70 až 90 milionů dolarů. Americká statistika však říká, že je to dvojnásobek až trojnásobek této částky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Radiožurnálu Milan Slezák hovořil o čínské armádě ve Světě o druhé Rádia Česko

"Každopádně když to porovnáme s výdaji Spojených států amerických na zbrojení, tak přeci jenom jsme minimálně v jedné třetině té částky, kterou vydávají Spojené státy, ne-li v pětině. A to se samozřejmě odráží ve spoustě oblastí, například v tom, že Čína stále není schopná držet krok se Spojenými státy v těch výdajích na zbrojení, které jsou dneska relevantní, to znamená ve výdajích na zbrojení do té technologické sféry," řekl komentátor.

Čína se ale podle něj přirozeně snaží investovat do této sféry také, protože minimálně od války v Iráku čínská armáda pochopila, že musí změnit doktrínu.

"Že nezáleží na tom, kolik tanků a mužů armáda má, že spíše záleží na tom, zda dokáže využívat ty moderní technologie," vysvětlil Milan Slezák na Rádiu Česko.

Ondřej Černý, Rádio Česko, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme