Vysoký věk a špatný zdravotní stav. Nejstarší uprchlice nakonec dostala ve Švédsku dočasný azyl

Stošestiletá Afghánka, kterou média v roce 2015 označila za nejstarší uprchlici na světě, získala dočasný azyl ve Švédsku. Oznámil to ve středu švédský správní soud, který tak zvrátil rozhodnutí švédského migračního úřadu, jenž Afghánce žádost o udělení azylu dříve zamítl. Žena se do Evropy dostala v roce 2015 po strastiplné cestě společně se svým synem a vnukem, kteří ji nesli přes hory, pouště a lesy, uvedla agentura AP.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 1.0 Generic

Bibihal Uzbakíová, která má velké problémy s pohybem a která obtížně mluví, žije s dalšími jedenácti členy rodiny ve vesnici Hova ve středním Švédsku. Švédský migrační úřad počátkem září rozhodl, že by žena měla být ze Švédska deportována. Rodina se proti verdiktu následně odvolala.

Migrační odvolací soud udělil Afghánce dočasný azyl s poukazem na „extrémně vysoký věk ženy a její velmi špatný zdravotní stav". Migrační úřad naproti tomu argumentoval, že vysoký věk sám o sobě není důvodem k udělení azylu.

'Jsme vám vděční.' Český projekt pomáhá v Jordánsku tisícům syrských uprchlíků

Číst článek

Vnuk Muhammad Uzbakí agentuře AP řekl, že jeho babička dostala „časově omezené povolení k pobytu na 13 měsíců". Azylové žádosti ostatních členů afghánské rodiny jsou podle dřívější zprávy AP v různé fázi odvolacího řízení.

Švédsko podobně jako řada evropských zemí hodnotí žádosti Afghánců i podle místa, kde žijí. Některé oblasti totiž úřady považují za bezpečné. Uzbakíová s rodinou před odchodem do Švédska žila bez dokladů osm let v Íránu, kam se uchýlila před válkou a násilnostmi ve vlasti.

Švédsko, které má 9,5 milionu obyvatel, bylo v roce 2015 svědkem obrovského přílivu migrantů. O azyl požádalo více než 162 000 lidí, téměř třetina z nich přišla z válčící Sýrie. Loni se počet azylantů v zemi snížil na 29 000 a letos očekává Švédsko podobný počet žádostí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme