‚Vyšší než maďarský‘. Slováci se složili na nový stožár pro státní vlajku, ten ale čelí i kritice a posměškům

Slováci se ve sbírce, kterou před několika týdny vyhlásil předseda parlamentu Andrej Danko ze Slovenské národní strany (SNS), složili na nový stožár pro státní vlajku. Stát bude před budovou parlamentu a měřit bude 30 metrů. Dankovi kritici tvrdili, že mu šlo o to, aby byl vyšší než stožár před maďarským parlamentem, který měří o tři metry méně.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní rada Slovenské republiky. | Foto: Peiger Marián | Zdroj: ČTK

Šéf kanceláře slovenského parlamentu Daniel Guspan v pátek oznámil, že za tři týdny se ve sbírce na stožár sešlo asi 60 000 eur (1,5 milionu Kč), což pokryje náklady na jeho výrobu i vztyčení.

Na Slovensku pochodovali za práva LGBT. Protiakce pro tradiční rodinu se účastnil předseda parlamentu

Číst článek

Kromě občanů do ní přispěli zástupci Dankovy SNS a také největší vládní strany, Směru-sociální demokracie.

Třicet metrů je podle slovenských médií nejvyšší možná výška, kterou technici v daném místě povolili. Odpovídá zhruba desetipatrové budově. Představitelé opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) stožár označili za megalomanský a esteticky nevhodný, protože nedaleko sídla parlamentu stojí Bratislavský hrad, dominanta slovenského hlavního města.

V současnosti je slovenská vlajka vyvěšena na střeše Bratislavského hradu, před budovou parlamentu na nižším stožáru i na její střeše. Ze střechy parlamentu i hradu bude po vyvěšení na novém sloupu, plánovaném na 1. září, vlajka stažena.

Hromada hnoje

Zemědělci před časem na novém místě pro vlajku vysypali hromadu hnoje, protože ministerstvo zemědělství, které patří do působnosti SNS, podle nich neřeší jejich problémy.

Počin předsedy parlamentu nezůstal bez odezvy ani na sociálních sítích. Jedna uživatelka twitteru se ptala, co se stane, až Danko zjistí, že v Madridu je 50metrový stožár s vlajkou. Na twitteru v souvislosti s Dankovou iniciativou padaly také různé dvojsmyslné narážky. „A váš je jak dlouhý?“ vyzvídal kdosi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme