V Černém moři uhynul větší počet delfínů. Podle vědců to souvisí s válkou na Ukrajině

Zvýšené množství uhynulých delfínů a dalších kytovců, jejichž těla jsou vyplavena na pobřeží Černého moře, může podle vědců souviset s válkou na Ukrajině. Hluk válečných lodí i častější používání sonarů může totiž narušit orientaci a komunikaci delfínů. Informoval o tom web deníku The Guardian. Výrazně vyšší úhyn mořských savců zaznamenalo v posledních týdnech například Turecko či Bulharsko.

Tento článek je více než rok starý.

Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvýšené množství uhynulých delfínů v Černém moři může podle vědců souviset s válkou na Ukrajině (ilustrační foto)

Zvýšené množství uhynulých delfínů v Černém moři může podle vědců souviset s válkou na Ukrajině (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Turecký ústav pro mořský výzkum (Tudav) informoval, že od začátku války na Ukrajině zaznamenal „mimořádný nárůst“ počtu uhynulých delfínů. Jen v březnu evidovaly úřady stovku těl delfínů vyplavených na pobřeží.

Rusko podle Kyjeva zesiluje ofenzivu na východě Ukrajiny. V Černém moři je na 20 plavidel

Číst článek

Mořští savci se buď zamotali do rybářských sítí, nebo se dostali na mělčinu z jiných „nevysvětlených důvodů“. Delfíni se přitom obvykle drží daleko od pobřeží.

Podle šéfa tureckého ústavu Bayrama Öztürka je jednou z hypotéz, že za zvýšený úhyn může „akustické trauma“ způsobené válečnými loděmi a vojenskými technologiemi.

„Nemáme důkazy, co sonary pracující na nízkých frekvencích mohou způsobit v Černém moři, protože jsme tady před tím neměli tolik lodí, tak velký hluk po tak dlouhé období,“ uvedl Öztürk.

Systém echolokace

Rusko zvýšilo počet raket s plochou dráhou letu v Černém moři. Můžou zasáhnout celou Ukrajinu

Číst článek

Větší úhyn kytovců je patrný i v Bulharsku, řekl deníku The Guardian Dimitar Popov z ekologické organizace Green Balkans. V případě této země se jedná především o sviňuchy obecné.

Vojenské lodě používají sonary pro zjištění polohy nepřátelských ponorek. Podobné systémy echolokace používají delfíni pro svou orientaci a komunikaci.

I další vědci oslovení britským deníkem souhlasí s domněnkou, že větší hluk pod hladinou moře související s válkou má vliv na vyšší počet uhynulých kytovců v Černém moři. Poukazují přitom na to, že dnes neexistují postupy, jak mořské savce chránit před zhoubnými dopady válečných operací.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme