Vyšší tresty pro podvádějící bankéře chce guvernér britské centrální banky

Pro zločinné bankéře žádá guvernér britské centrální banky vyšší tresty. Podle Marka Carneyho bankéři a obchodníci v londýnské City dlouho jednali s pocitem beztrestnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernér britské centrální banky Mark Carney

Guvernér britské centrální banky Mark Carney | Zdroj: Reuters

„Éra nezodpovědnosti skončila," uvedl během projevu v Londýně Kanaďan Carney, který je v čele Bank of England. Podle něj v případech nejrůznějších manipulací se sazbami selhaly banky, bankovní dohled ale i jednotlivci.

Mark Carney vyzval k tomu, aby soudy měly pro viníky připravené mnohem vyšší nepodmíněné tresty. Horní hranice trestní sazby by se měla posunout ze 7 na 10 let.

V debatě si přisadil taky ministr financí George Osborne, podle něhož veřejnost nechápe, proč před soudem stanulo při tak velkém počtu skandálů tak málo jednotlivců.

Carney navrhuje taky přijetí nového kodexu pravidel pro finanční sektor, kdy by větší odpovědnost za selhání svých podřízených nesli top manažeři, včetně samotného guvernéra centrální banky.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme