Výstava českých fotografů v sídle Evropské komise

V sídle Evropské komise v Bruselu byla otevřena výstava českých fotografií Jana Reicha a Jindřicha Štreita. Uspořádala ji Nadace ANO pro Evropu za spolupráce Českého zastoupení při Evropské unii a na otevření přijel i bývalý prezident Václav Havel. Nechyběl u toho ani bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka - jak zjistil, fotografie nebyly pro mnoho hostů tím hlavním tahákem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladmír Špidla, Václav Havel a José Barroso,

Vladmír Špidla, Václav Havel a José Barroso, | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

"Václav Havel je člověk, který na dějiny nečekal; on je sám dělal," - těmito slovy zahájil předseda Evropské komise José Barroso svůj proslov při otevírání výstavy dvojice známých českých fotografů v budově Berlaymont. Jindřich Štreit a Jan Reich byli přítomni, ale popravdě řečeno měli možná tak trochu smůlu, že akci v Bruselu zahajoval právě bývalý prezident Havel - hlavní pozornost totiž poutal hlavně on.

Novinářům tak musel Václav Havel například vysvětlovat, že podle jeho názoru stojí evropská civilizace na dvou pilířích - tím prvním jsou společné hodnoty a tím druhým společný geografický prostor - ale na Štreitovy fotografie ze severní Moravy, Reichovy zamlžené obrázky české krajiny a jeho vztah k nim se na oficiální tiskové konferenci nezeptal nikdo.

Janu Reichovi to ale nevadilo: "Pro člověka, který vystavuje, je to takový určitý vrchol. A že jsou tady ti hlavní představitelé Evropy, to je něco fantastického."

Podobně se vyjadřoval i jeho kolega Štreit: "Kdo doufal, že se dostane i na fotky?" (smích) "Já si myslím, že ty fotografie mají všelidský rozměr a že mohou oslovit v každém prostředí."

Zahájení výstavy českých fotografů v Bruselu | Foto: Vít Pohanka

O něco později už v užším kruhu Václav Havel práci Jindřicha Štreita popsal vlastními slovy: "Je to cosi víc než dokumentární fotografie, je to umění, ale umění nearanžované. Zároveň jsou to unikátní momentky ze života, jaký je, ale zároveň nelze říct, že by to nemělo svoji kompozici, svoji strukturu - nejsou to nahodilé momentky, jaké dovede dělat každý turista svým mobilním telefonem."

Před jedním českým diplomatem jsem utrousil, že je škoda, jak málo lidí výstavu uvidí. Není totiž volně přístupná veřejnosti, protože je až za recepcí a bezpečnostními rámy ostře střeženého kancelářského komplexu Berlaymont. Omyl - opáčil diplomat - v unijních institucích přece pracuje na 40 tisíc lidí, a to už je docela slušné obecenstvo.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme