Výstava mrtvých těl je na Slovensku. Školákům se líbí, lékaři i církev protestují

Ne každý snese pohled na lidské vnitřnosti nebo na člověka zbaveného kůže. Jiní za takový zážitek naopak rádi zaplatí. Už několik let putují po světě kontroverzní výstavy, které ukazují těla uchovaná takzvanou plastinací. Expozice je právě na Slovensku a i tam budí kontroverze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava The Human Body Exhibition představí zhruba 200 exponátů z lidských těl či jejich částí zakonzervovaných pomocí plastinace

Výstava The Human Body Exhibition představí zhruba 200 exponátů z lidských těl či jejich částí zakonzervovaných pomocí plastinace | Zdroj: ČTK

Zatímco školní třídy se na výstavu jen hrnou, část veřejnosti ji chce zakázat.

„Jsme až z Rožňavy. Organizovali jsme to pro semináře z biologie pro 3. a 4. ročník, hlavně pro budoucí maturanty. Myslíme, že to prospěje jejich výuce. Nezklamali jsme se, jsme spokojení,“ říká učitelka, která výstavu navštívila se studenty.

Z Rožňavy je to do Bratislavy 340 kilometrů a cesta trvá víc než čtyři hodiny. Výstava Lidské tělo je ale velkým tahákem. Na bratislavském výstavišti je narváno a mezi exponáty se prochází hlavně školáci. „Nebylo to zase tak pěkné podívání, ale bylo to velmi poučné,“ hodnotí akci jeden ze studentů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výstavě plastinovaných lidských v Bratislavě natáčel zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Mnohem menší pochopení nachází výstava u Slovenské zdravotnické univerzity. Bioetik Jozef Glasa na výstavě nebyl a ani na ni nepůjde. Zdaleka mu přitom nevadí jen to, že podobné výstavy čelily v minulosti podezření, že vystavená těla patří například popraveným čínským vězňům.

„To je vlastně první reality show, kde jsou živé mrtvoly opravdu přítomné. Uvědomuji si paradoxy, které říkám. Je to tak obrovská ohavnost, že normální člověk si poví, nevidím na tom nic špatného, protože to neumí obsáhnout,“ zlobí se Glasa.

Agentura, která výstavu pořádá, sice tvrdí, že všechna těla z expozice získala legálně, a že na to má doklady. Zároveň ale přiznává, že žádný slovenský úřad se jí na takové doklady neptal.

Výstava The Human Body Exhibition představí zhruba 200 exponátů z lidských těl či jejich částí zakonzervovaných pomocí plastinace | Foto: ČTK

Profesor Glasa proto poslal úřadům fundovaný dopis, kde upozornil, že podle něj výstava porušuje hned několik slovenských zákonů, třeba ten o pohřebnictví. Proti výstavě se postavila také katolická církev na Slovensku.

„Co mi na tom celém vadí nejvíc, je ten komerční kontext. Když vidíte v Bratislavě ty zástupy, já nerozumím, proč lidi dávají 14 eur za vstupné na takovouto výstavu, za to jsou v Bratislavě tři nebo čtyři obědy. Vidíte, jak jsou lidé zblbnutí,“ míní bioetik.

Slovenští školáci ale nejspíš zkrátka nepřijdou. Výstavu totiž těžko někdo stihne zakázat, za šest týdnů stejně podle plánu skončí.

Vojtěch Berger, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme