Vystoupení Abbáse v OSN předchází horečná diplomatická jednání

Na půdě OSN v New Yorku dnes vyvrcholí diplomatická bitva o uznání palestinského státu. Takovou žádost tam chce podle svých dosavadních prohlášení předložit palestinský prezident Mahmúd Abbás. Proti palestinské státnosti v tuto chvíli ale ostře vystupuje nejen Izrael, ale také Spojené státy a několik evropských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání OSN v budově v New Yorku | Foto: Marcello Casal

Mezi diplomaty se proto horečně pracuje na plánu, který by předešel otevřené konfrontaci. Informuje o něm izraelský tisk a zmínil se o něm i palestinský vyjednávač Nabíl Šás.

Palestinský prezident Abbás by předal šéfovi OSN žádost pro Radu bezpečnosti, aby uznala palestinský stát. Pan Ki-mun by ale dopis pozdržel u sebe. Mezitím by diplomaté dál hledali cestu, jak dostat Izraelce a Palestince k jednacímu stolu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru v palestinském Rámalláhu přiblížil v Ranním Radiožurnálu zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Takový postup by zachoval tvář Abbásovi, který slíbil, že požádá o uznání. A zároveň by Američané nemuseli žádost vetovat, jak slíbili Izraeli.

Abbás může také oslovit Valné shromáždění OSN, aby povýšilo status Palestinců z pozorovatelské entity na nečlenský stát. Některé evropské země ale Abbáse odrazují i od takového kroku, aby se v OSN naplno neprojevil rozkol v Evropské unii.

Palestinci věří, že Abbás tlaku nepodlehne

Jak z hlavního města palestinské autonomie Rámalláhu informoval zpravodaj ČRo Břetislav Tureček, Palestinci si nepřipouštějí, že by Abbás podlehl tlaku a o jejich nezávislý stát nepožádal.

Připomněl, že za úspěch berou už to, že jejich prezident, kterému leccos vyčítají, nepolevuje, že mu nevadí tlak Izraele a USA a přesto chce jít do RB OSN.

„V očích Palestinců to Abbásovi přidává a vůbec jim nevadí, že neuspěje. I když bude žádost Palestinců odmítnuta, za úspěch považují už to, že se k palestinskému problému takovýmto způsobem poutá světová pozornost,“ přiblížil.

Palestinci hrají vabank

Jak ale v této souvislosti upozornil Marek Čejka, blízkovýchodní analytik Ústavu mezinárodních vztahů v Praze, je to tak trochu ze strany Palestinců hra vabank. „To, co dělají, je samozřejmě legální, ale Palestinci neví, co přesně se bude dít potom,“ řekl.

„Třeba první intifáda vypukla do značné míry spontánně. A když vypuknou nepokoje, je možné, že se je zase nepodaří udržet pod kontrolou. Samozřejmě Hamás se od toho distancuje, ale je možné, že situaci bude chtít využít,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl Marek Čejka, blízkovýchodní analytik Ústavu mezinárodních vztahů v Praze.

Podle něj by Izraelci neměli reagovat takovým způsobem, jako to dělali třeba během druhé intifády. „Takovými až příliš brutálními vojenskými akcemi, které často ani nepostihly viníky, ale řadu lidí, kteří s tím násilím neměli nic společné. Takže záleží na tom, jak se zachovají Palestinci a také Izraelci, to je teď velmi těžké předpovědět,“ uvedl analytik.

Tomáš Pavlíček, Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme