Čínský ministr zahraničí vyhrožuje Vystrčilovi kvůli Tchaj-wanu. Ministr Petříček si předvolá velvyslance

Předsedu českého Senátu Miloše Vystrčila mrzí prohlášení čínského ministra zahraničí, zasahuje podle něj do vnitřních záležitostí České republiky. Přesto věří, že Česko bude mít dobré vztahy se všemi zeměmi. Vystrčil to v pondělí řekl v Tchaj-peji českým novinářům v reakci na slova šéfa čínské diplomacie. Wang I řekl, že Vystrčil zaplatí vysokou cenu za to, že oficiální cestou na Tchaj-wan porušil princip jedné Číny.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Tchaj-pej (Aktualizováno: 9:49 31. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda senátu Miloš Vystrčil při své návštěvě Tchaj-wanu

Předseda senátu Miloš Vystrčil při své návštěvě Tchaj-wanu | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

Vystrčil dodal, že cesta nemá za cíl se proti někomu vymezovat. „Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,“ řekl Wang, který je na návštěvě Německa. Dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená „znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů“ a že čínská vláda a lid nebudou tolerovat takovou „otevřenou provokaci“ předsedy českého Senátu a protičínských sil, které stojí za ním.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce vysvětlení vyjádření, tento týden si proto předvolá čínského velvyslance. Pozice vlády je dlouhodobě neměnná, uznáváme politiku jedné Číny. Vyjádření vnímám jako něco, co není v diplomatických vztazích obvyklé. Očekávám, že čínská strana nám ta slova vysvětlí, protože jsou už za hranou. Tento týden si předvoláme čínského velvyslance,“ řekl ministr v pondělí ráno na tiskové konferenci před odletem do Slovinska. 

Prezident Miloš Zeman se k celé situaci zatím nevyjádřil. „Lze předpokládat, že se pan prezident k této cestě a dění kolem ní vyjádří v nedělním televizním rozhovoru,“ odepsal nejdřív jeho mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz redakce.

Později své prohlášení pro Radiožurnál rozšířil. „Situaci velice pečlivě sledujeme, zaznamenali jsme, že pan ministr Petříček si předvolá čínského velvyslance. Ukazuje se ale, že cesta Tchaj-wan vyvolává kontroverze a zhoršuje zahraničně politické postavení České republiky,“ řekl prezidentův mluvčí.

Uvedl zároveň, že by česká zahraniční politika měla navazovat na politiku Václava Havla, která byla podle Ovčáčka zaměřena na komunikaci s významnými hráči na světovém poli, nikoliv na konfrontaci. 

Podle Vystrčila je Wangovo prohlášení podobné tomu, co bylo obsaženo v čínském dopise, který obdržel bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera. Připomněl tak kauzu dokumentu, který byl objeven v Kuberově pozůstalosti. Čínská ambasáda se v něm ostře vymezovala proti jeho plánované cestě na Tchaj-wan.

Předseda Senátu Vystrčil s delegací dorazil na Tchaj-wan. Čeká je první test na koronavirus

Číst článek

Hospodářský rozvoj

„Mě samozřejmě to prohlášení mrzí, protože zasahuje do vnitřních záležitostí České republiky. Jsme svobodná země, která má zájem mít dobré vztahy se všemi, a já věřím, že tomu tak bude i přes to prohlášení,“ řekl Vystrčil českým novinářům. „Znovu musím zopakovat, že tato cesta nemá v žádném případě cíl se vůči někomu vymezovat. Tato cesta má za účel spolupracovat a vytvářet co nejlepší podmínky pro hospodářský rozvoj České republiky a samozřejmě pro spolupráci mezi demokratickými zeměmi,“ dodal.

Vystrčil na Tchaj-wan přiletěl v neděli, cestu ukončí v pátek. Proti návštěvě Čína několikrát ostře protestovala. Postavili se proti ní také například český prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš (ANO).

vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme