Vysvědčení ve světě: V Belgii dárky rozdává škola, v Brazílii jdou na pizzu

Konec školního roku se přiblížil a s ním i vysvědčení. Odměny, překvapení a peníze nedostávají za vysvědčení jen české děti. Podobné zvyky pěstují i v řadě zemí světa. Možná jen s výjimkou těch, kde končí školní rok před Vánoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysvědčení (fotokoláž) | Foto: Český rozhlas

Ve Velké Británii je zvykem dávat zážitkovou akci. Jak zjistil zpravodaj Jiří Hošek, může to být strávené odpoledne s trenérem, týdenní kurz tenisu, tři dny v koňských stájích a podobně.

Ve Spojených státech sice děti žádné známky jako v Británii do šesté třídy nedostávají, ale rodiče je odměňují tím, co si děti přejí. Například desetiletá Kaleigh dostala loni vysněný fotoaparát, letošní rok strávila v mezinárodní škole v Česku a odměna je zatím překvapením.

V Belgii dostávají děti odměny od rodičů i školy. „Náš Filip tam dostal v první třídě frankofonní školy takovou hru na klíček, v kolotoči se točily rybičky, které měly v tlamě magnet a lovily se malými udicemi s protimagnety. Odpoledne jsme pak s celou rodinou šli na zmrzlinu a pravé belgické hranolky,“ říká bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Pavel Novák. Ve vlámské škole děti nic nedostávají, ale rodiče je odměňují třeba elektronikou.

V některých egyptských rodinách je zvykem překvapení, jinde rodiče ještě před zkouškou - vysvědčení se tu dává na základě závěrečné zkoušky na konci pololetí a roku - s dětmi konzultují, co by chtěly za vysvědčení, aby je povzbudily k lepším výkonům. Materiální úroveň rodin je v Egyptě extrémně rozrůzněná, ale například ve střední třídě je podle zjištění zpravodaje Štěpána Macháčka nejčastější odměnou letní pobyt u moře.

„Můj kamarád koupil dětem a rodině týdenní pobyt v letovisku Marsa Matrúh u Středozemního moře. Dále se kupuje třeba oblečení, nebo se dokonce dávají dětem peníze. Hodnota odměny za dobré vysvědčení je v této sociální vrstvě cca 50 až 100 amerických dolarů (1000 až 2000 českých korun).“

Brazilské školy zase pro děti chystají slavnostní vystoupení na konci školního roku. S rodinami ostatních školáků se pak scházejí v restauraci.

„My jsme slavili konec školního roku vždy srazem rodičů i dětí v pizzerii nebo v churrascarii (restaurace, kde se servíruje grilované maso a kam Brazilci rádi chodí). Děcka řádila v dětském koutku a rodiče se bavili. Pokud vím, tak děti dostávají spíš jen drobnosti jako sladkosti, výlet, slavnostnější oběd nebo večeři. Nic speciálního,“ říká Andrea Šuráňová, která žila v Riu de Janeiru.

„V soukromé škole, kam chodili naši kluci, se konec roku nijak neslavil. Samozřejmě kromě víkendové organizované churrasco pro všechny rodiny. Dárky se dávají při úspěšném ukončení školy a přechodu na novou, ať už ze školky do školy, nebo na střední nebo univerzitu. A to je fakt ve velkém stylu,“ přidává další zkušenost Silvie Bočková.

Besídky a představení

Předání vysvědčení na základních školách v Tunisku provází představení a besídky, při kterých se sejdou rodiče a přátelé dětí. „Akce se tak promění v živou oslavu s tradičním občerstvením. Dětem na známkách velmi záleží, dívky jsou co se týče známkového hodnocení v průměrech často úspěšnější než chlapci,“ uvádí Eva Balcarová z tuniského velvyslanectví.

V Dánsku dostávají školáci známky, až když opouštějí základní a střední školu. Učitelé je během let pouze slovně hodnotí na schůzkách s rodiči během roku.

„Známky jsou efektem přímé vazby. Ozřejmí, co se po dětech žádá. Je to okamžitá hodnota za práci,“ říká o hodnocení známkami psycholožka Lucie Nielsen, která v Dánsku vystudovala, několik let žila a porodila pět dětí.

Průzkum mezi školáky: Za vysvědčení chtějí plyšáky, mobily i eura

Číst článek

Žádné odměny tam podle Lucie ale děti nedostávají. „Drobnosti jsem jim dala za vysvědčení, až když jsme začali žít v Česku. Udělala jsem si tím radost spíš sama sobě než dětem. Pro ně je odměnou dovolená v Dánsku, kam se po vysvědčení chystáme.“

Ne všude ale končí školní rok v červnu. Například v Chile končí v prosinci před Vánoci a začíná v březnu, takže na odměnu za vysvědčení většinou nikdo nemyslí. Veškerá energie se soustřeďuje na Vánoce a nadcházející prázdniny.

Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme