Vysychající Mrtvé moře má zachránit dohoda Izraele, Palestinců a Jordánska

Mrtvé moře má šanci na záchranu. Nadějí je dohoda, kterou podepsal Izrael s Palestinskou samosprávou a Jordánskem. Všechny tři strany se budou podílet na výstavbě odsolovacích zařízení na vodu z Rudého moře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mrtvé moře | Foto: Lamur

Získaná pitná voda se bude rozvádět do signatářských zemí. Odpadní slaná voda pak má doplňovat vysychající Mrtvé moře.

„Není to dohoda politická. Je to dohoda, která má významný humanitární rozměr. Jsou tu totiž lidé, kteří čekají, až se k nim díky tomuto projektu dostane voda. Není to legrace, když lidé shánějí litr vody, aby se mohli napít," řekl jordánský ministr zavlažování Háziman-Násir.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém projektu záchrany Mrtvého moře mluvil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Vážnost problému nastínil palestinský ministr vodních zdrojů Šadád al-Atilí:

„Pokud má nějaká země méně, než 500 kubíků vody na obyvatele ročně, je to považované za akutní nedostatek. Izrael, Jordánsko a Palestina mají dokonce méně než 300 kubíků na hlavu. Všichni tedy sdílíme problém absolutního nedostatku vody. A dnes jsme ukázali, že pokud jde o hledání vodních zdrojů, jsme schopní vzájemné spolupráce," zdůraznil Šadád al-Atilí.

Kritický nedostatek vody v oblast taki nutí všechny tři země ke spolupráci. Za dodávky vody z jordánských odsolovacích zařízení má Izrael poskytnout více vody z Galilejského jezera.

V současné době klesá hladina Mrtvého moře přibližně o jeden metr ročně. Proto projektu jsou ekologové. Varují před odlišným chemickým složením vody Rudého a Mrtvého moře.

Štěpán Macháček, mkp, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme