Vysychající Mrtvé moře má zachránit rudomořská voda

Voda z Rudého moře má zachránit vysychající Mrtvé moře. Počítá s tím alespoň studie, která navrhuje vybudovat kanál na přečerpávání vody právě z Rudého do Mrtvého moře. Dohodu o přípravném projektu už podepsali jordánští, izraelští a palestinští představitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mrtvé moře | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

V nejslanějším moři světa klesla totiž za minulé půlstoletí hladina o 27 metrů. Systém počítá s tím, že voda bude čerpána z jordánské Akaby na pobřeží Rudého moře. Následně bude vytažena do nadmořské výšky 170 metrů, ze které bude stékat k Mrtvému moři.

Odborná studie má být dokončena do dvou let a bude stát 20 milionů dolarů. Má za úkol zároveň zhodnotit vliv přečerpávání vod na životní prostředí. Existuje totiž nebezpečí, že se při tomto zásahu poškodí rudomořské korálové útesy a že vody Mrtvého moře ztratí léčivé účinky.

Celkem projekt přijde na 3,5 miliardy dolarů a kromě toho, že má předejít vyschnutí Mrtvého moře, má být využit i k výrobě elektrické energie a ke získání pitné i užitkové vody.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme