Výtvarník Christo zahalí Central Park do žluté látky

Americký New York se dnes stane místem vzniku unikátního obřího uměleckého díla. Známý výtvarník bulharského původu Christo a jeho manželka Jeanne-Claude s 350 pomocníky ozdobí cestičky Central Parku stovkami kilometrů šafránově žluté látky. Christo, který v roce 1995 zahalil do látky také Reichstag, tvrdí, že nové obří dílo za 20 miliónů dolarů dělá pro radost sobě a své ženy, ale bude rád, když potěší i ostatní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Central Park | Foto: Milan Kopp

Celý tento týden stavělo 640 dělníků v Central Parku 7.500 červených rámů, které ponesou šafránovou látku. Projekt ,,The Gates,, - Brány - bude největším veřejným uměleckým projektem v dějinách New Yorku.

Christo s manželkou shromáždili potřebné prostředky na vysněný megaprojekt v jejich domovském New Yorku prodejem menších kreseb a litografií. Dvacetimiliónový projekt viditelný i z kosmu nebude ale nejdražší, už v roce 1991 Christo rozmístil v Kalifornii a v Japonsku tisíce obřích žlutých deštníků, které stály 26 miliónů dolarů.

Za patnáct dní si má dílo prohlédnout asi 200 tisíc návštěvníků Manhattanu.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme