Vytvoření polské vládní koalice je v ohrožení

Jednání o vytvoření nové polské vládní koalice ztroskotala. Koalici měly sestavit strany Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských a Občanská platforma Donalda Tuska. Příčinou krize je zvolení kandidáta Práva a spravedlnosti Marka Jurka do čela parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staroměstský rynek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Polsko se dostává do neklidných vod. Právo a spravedlnost za podpory extremistů prosadilo na funkci maršálka Sejmu svého kandidáta, ačkoli toto místo měl obsadit zřejmě už bývalý koaliční partner Občanská platforma. Ta okamžitě stáhla své vyjednavače z koaličních jednání. Obě strany se totiž předběžně dohodly, že nebudou hlasovat proti sobě, což se včera stalo.

"Nevidíme možnost rozhovorů o koalici s partnerem, který jedno říká a druhé dělá," prohlásil šéf Občanské platformy Donald Tusk. Předseda Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński sice nevylučuje nová jednání o koalici s Občanskou platformou, ale stále intenzivněji uvažuje o menšinové vládě.

"Počítáme s podporou všech stran, možná i Občanské platformy. Doufáme, že její destrukční chování pomine. Stále si myslíme si, že jde jen o určitý šok," řekl Jaroslaw Kaczyński.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme