Vyvarujte se kremace, nabádají polští duchovní

Polští katolíci po celé zemi uslyší během dnešní nedělní bohoslužby zvláštní výzvu církve. Biskupové je vyzvou, aby se vyvarovali kremací. Duchovní tvrdí, že pohřeb urny s popelem neodpovídá křesťanským tradicím. Kremace je v Polsku pořád výjimečná. Ještě před dvaceti lety například nestálo v Polsku jediné krematorium.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krematorium (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V celém Polsku dnes funguje pouze 13 krematorií. Zatímco v Česku je zpopelňováno až 80 procent nebožtíků, v Polsku je to pouhých pár procent.

„Na našem hřbitově představuje kremace každý pátý pohřeb. Během roku máme zhruba 4000 zpopelnění. Je vidět, že rok od roku je jich více,“ říká mluvčí varšavského hřbitova Krystyna Kochman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodaj Petr Vavrouška se zajímal o pohřebnictví v Polsku

Zástupce pohřební služby Exitus ovšem upřesňuje: „Ale to mluvíme pouze o Varšavě. Máme pobočky i v jiných polských městech a tam tvoří kremace maximálně dvě procenta pohřbů a to už je veliký rozdíl.“

Podle mluvčí varšavského hřbitova je pochování do urny mimo velká města jen výjimečné. Můžou za to silné tradice, kdy jiná možnost než klasický pohřeb neexistovala. Vůbec první krematorium se totiž v Polsku otevřelo teprve nedávno, v roce 1991.

„Pokud chtěl do té doby někdo kremaci, musel to udělat v zahraničí. Nejčastěji na Slovensku nebo v Česku. A urna s popelem se potom převezla do Polska,“ dodává mluvčí.

Pohřeb žehem už ale není v Polsku takovou raritou. Krematoria dokonce pravidelně pořádají dny otevřených dveří.

Lidé chtějí vědět, jak kremace probíhá

„Přichází celé rodiny, mladí i starší lidé. Zajímá je, v jakých podmínkách se zpopelnění odehrává. Zdá se mi, že pomalu mizí negativní vztah Poláků ke kremaci,“ myslí si Krystyna Kochman.

Tento trend se ale nelíbí polské katolické církvi. Vyzývá proto věřící, aby raději zůstali u klasického pohřbu.

„Katolická víra připouští kremaci a už v tom slově připouští lehký odstup. V křesťanství skládáme úctu tělu mrtvého a ne jeho popelu,“ říká mluvčí episkopátu Józef Kloch.

V Polsku je podle něj kremace čím dál rozšířenější, proto chtěla dát církev věřícím návod, jak by měl pohřeb správně vypadat.

„Možná, že se část lidí opravdu rozhodne po apelu církve pro klasický pohřeb, i když předtím uvažovali o kremaci,“ soudí pan Sylwester z firmy Exitus.

Petr Vavrouška, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme