Vyvažoval rozdíly mezi Kurdy a šíity. Zemřel bývalý irácký prezident Džalál Talabání

Ve věku 83 let zemřel bývalý irácký prezident Džalál Talabání, který byl v čele země v letech 2005 až 2014, uvedla to agentura Reuters s odvoláním na Rudaw TV. Šlo o prvního nearabského prezidenta v zemi. Původem byl Kurd. Zemřel týden poté, co severovýchodní irácká autonomní kurdská oblast uspořádala referendum o nezávislosti. Tu podpořilo 90 procent hlasujících.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý irácký prezident Džalál Talabání. | Foto: Ali Haider | Zdroj: Reuters

Prezidentská funkce je v Iráku především ceremoniální. Talabání ale vždy platil za osobnost udržující v rovnováze vztahy mezi ústřední vládou v Bagdádu, v níž dominují šíité, a Kurdy. Právě tyto vztahy se v posledních týdnech výrazně zhoršily.

Talabání poslední roky svého druhého prezidentského mandátů trávil spíše v pracovní neschopnosti. V prosinci 2012 utrpěl mozkovou mrtvici a jeden a půl roku se léčil v Německu. Při návratu ho čekala země v krizi, kdy extremisté z hnutí Islámský stát ovládli rozsáhlá území na severozápadě Iráku.

Poslední část svého života strávil Talabání opět v Německu, kde i zemřel. Talabání do Německa dojížděl kvůli zdravotnické péči.

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme