Vyvažoval rozdíly mezi Kurdy a šíity. Zemřel bývalý irácký prezident Džalál Talabání

Ve věku 83 let zemřel bývalý irácký prezident Džalál Talabání, který byl v čele země v letech 2005 až 2014, uvedla to agentura Reuters s odvoláním na Rudaw TV. Šlo o prvního nearabského prezidenta v zemi. Původem byl Kurd. Zemřel týden poté, co severovýchodní irácká autonomní kurdská oblast uspořádala referendum o nezávislosti. Tu podpořilo 90 procent hlasujících.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý irácký prezident Džalál Talabání. | Foto: Ali Haider | Zdroj: Reuters

Prezidentská funkce je v Iráku především ceremoniální. Talabání ale vždy platil za osobnost udržující v rovnováze vztahy mezi ústřední vládou v Bagdádu, v níž dominují šíité, a Kurdy. Právě tyto vztahy se v posledních týdnech výrazně zhoršily.

Talabání poslední roky svého druhého prezidentského mandátů trávil spíše v pracovní neschopnosti. V prosinci 2012 utrpěl mozkovou mrtvici a jeden a půl roku se léčil v Německu. Při návratu ho čekala země v krizi, kdy extremisté z hnutí Islámský stát ovládli rozsáhlá území na severozápadě Iráku.

Poslední část svého života strávil Talabání opět v Německu, kde i zemřel. Talabání do Německa dojížděl kvůli zdravotnické péči.

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme