Vývoj do středečního rána

Americký prezident George Bush promluvil k národu. Ve svém emotivně laděném televizním projevu oznámil, že při včerejších teroristických útocích na mrakodrapy Světového obchodního střediska v New Yorku a na budovu Pentagonu ve Washingtonu zahynuly tisíce lidí. Z budovy amerického ministerstva obrany ve Washingtonu stoupá i nadále hustý dým. Záchranáři se obávají, že počty obětí na životech dosáhnou několika stovek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z budovy amerického ministerstva obrany ve Washingtonu stoupá i nadále hustý dým. Záchranáři se obávají, že počty obětí na životech dosáhnou několika stovek.

Newyorský starosta Rudolph Giuliani, jehož citovala agentura AP, oznámil, že v troskách Světového obchodního se zřejmě nachází několik osob, které tragédii přežily.

Pachatelé úterních teroristických útoků ve Spojených státech byli zřejmě vyzbrojeni noži. Tuto informaci získala americká televizní stanice CNN díky cestující Barbaře Olsonové. Ta před zřícením letadla Boeing 757 na budovu Pentagonu dvakrát telefonovala manželovi, aby ho informovala o únosu. Teroristé údajně neměli střelné zbraně. I z letounu, který se zřítil u Pittsburghu, telefonoval jeden z cestujících ze svého mobilního telefonu a pokoušel se o únosu informovat bezpečnostní službu. Z neštěstí dvou letadel, která zničila mrakodrapy Světového obchodního centra v New Yorku, zatím nejsou žádná podobná svědectví.

Velvyslanectví Spojených států v Praze je až do odvolání uzavřeno. Všechny Američany na našem území vyzývá k vysoké ostražitosti. Ostrahu zesílilo a své zaměstnance varovalo i Radio Svobodná Evropa. Katastrofa ve Spojených státech neohrozí provoz na pravidelných evropských linkách Českých aerolinií. Letecká společnost zrušila zatím čtyři lety na trase do New Yorku a izraelského Tel Avivu. Radiožurnálu to potvrdila pracovnice informační linky Českých aerolinií.

Regionální burzy v amerických městech Los Angeles, Chicago a Filadelfie zůstanou během středy uzavřeny a budou tak následovat rozhodnutí newyorské burzy a trhu Nasdaq. Na těch se po teroristickém útoku na americké instituce neobchodovalo již v úterý.

Americká letadlová loď Enterprise dostala po včerejších teroristických atentátech povel, aby zakotvila. V těchto chvílích čeká na další rozkazy, přičem není vyloučeno, že se přesune zpět k Perskému zálivu. K ní se možná připojí další letadlová loď. Enterprise se nachází v Indickém oceánu a míří k domovskému přístavu.

Americký prezident George Bush promluvil k národu. Ve svém emotivně laděném televizním projevu oznámil, že při včerejších teroristických útocích na mrakodrapy Světového obchodního střediska v New Yorku a na budovu Pentagonu ve Washingtonu zahynuly tisíce lidí. Prezident ujistil, že Spojené státy podniknou odvetu proti pachatelům těchto hrůzných činů, a že nebudou dělat žádné rozdíly mezi teroristy a těmi, kdo jim poskytli zázemí. Útoky podle něj roztříštily ocel, ale nemohou zničit americkou odvahu. Požádal Američany, aby se modlili za rodiny obětí a citoval z knihy Žalmů. Finanční instituce zůstávají podle Bushe silné a ekonomika je otevřena obchodování.

Na českých ambasádách na Blízkém východě panuje mimořádný bezpečnostní režim. Ministerstvo zahraničí se obává, že by v této oblasti mohlo dojít k teroristickým útokům na naše zastupitelské úřady. Všichni pracovníci českých diplomatických misí jsou podle posledních zpráv v pořádku. Ministerstvo zahraničí stále nemá žádné zprávy o tom, zda teroristický útok v New Yorku postihl také české turisty. Českému rozhlasu to řekl ministr zahraničí Jan Kavan.

Americké televizní stanice oznámily s odvoláním na odborovou organizaci hasičů, že při zřícení dvou mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku zahynulo více než 200 hasičů. Podle CNN je nezvěstných 78 policistů.

Severoatlantická aliance se do odvetných akcí Spojených států vůči původcům teroristických útoků nezapojí. Vyplynulo to z mimořádného jednání rady NATO, o kterém informoval generální tajemník aliance George Robertson.

Jak z Kábulu informoval reportér televizní stanice CNN, v afghánské metropoli dnes v noci zaznělo několik explozí a noční nebe ozářily plameny požárů. Podle jeho očitého svědectví se město stalo terčem raketového útoku a byla nasazena protiletecká ochrana. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld možnost, že by za nynějším ostřelováním Kábulu stála americká vláda, odmítl.

Televize CNN oznámila zřícení třetí výškové budovy na newyorském Manhattanu. Jedná se o 47patrový komplex, který stál v těsné blízkosti dvou mrakodrapů Světového obchodního střediska. Ty se zřítily poté, co do nich v odpoledne SELČ narazila dvě letadla údajně unesená neznámými teroristy. Zatím není jasné, zda při zřícení WTC došlo k poškození statiky dalších budov v okolí. Hasiči pro jistotu evakuovali celou oblast.

Česká republika poskytne Spojeným státům, jejichž dvě města se dnes stala terčem teroristických útoků, v rámci svých možností veškerou pomoc a podporu. Konstatovala to vláda po svém večerním zasedání. Kabinet také znovu rozhodně odsoudil teroristický čin proti USA a vyjádřil hlubokou soustrast vládě USA a rodinám nevinných obětí. Vláda ve svém prohlášení současně vyzvala všechny k rozhodnému odporu proti všem formám mezinárodního terorismu.

Podle svědků půjde počet obětí teroristických útoků v New Yorku a ve Washingtonu do tisíců. V době nárazu dvou letadel do newyorského Světového obchodního střediska byly ulice dolního cípu Manhattanu plné lidí. V samotném středisku bylo odhadem až 50.000 lidí. V blízkém Battery Parku bylo zraněno na 1500 osob.

Jak hlásí z Washingtonu hlásí zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová, dvě největší americké letecké společnosti potvrdily, že se jejich letouny zřítily v sérii teroristických útoků na třech místech místech Spojených států. Na palubě čtyř letounů bylo celkem 266 osob.

V souvislosti s teroristickými útoky ve Spojených státech se ve středu ráno sejde Bezpečnostní rada státu. Podle vicepremiéra Vladimíra Špidly zasedne ještě před jednáním vlády. Česká republika poskytne Spojeným státům, jejichž dvě města se dnes stala terčem teroristických útoků, v rámci svých možností veškerou pomoc a podporu. Konstatovala to vláda po svém večerním zasedání. Kabinet také znovu rozhodně odsoudil teroristický čin proti USA a vyjádřil hlubokou soustrast vládě USA a rodinám nevinných obětí. Vláda ve svém prohlášení současně vyzvala všechny k rozhodnému odporu proti všem formám mezinárodního terorismu.

Výbuchy ve věžích Světového obchodního centra v New Yorku a jejich zřícení poškodily okolní budovy. Podle televizní stanice CNN hrozí pád další výškové budovy na Manhattanu. Televize přinesla obrázky kouře halícího manhattanskou finanční čtvrt. Z nich je patrné, že jeden ze sousedních mrakodrapů je vážně poškozený a postupně se naklání k zemi. Podle některých zdrojů v něm zuří požár.

Všeobecná zdravotní pojišťovna zrušila odlety dětí na ozdravné pobyty do Platamonu v Řecku. Děti měly letět v úterý večerr a ve středu. Pojišťovna k tomuto kroku přistoupila v reakci na celosvětová opatření přijatá v oblasti bezpečnosti leteckého provozu po teroristických útocích v USA. Děti, které jsou v současnosti v Řecku a v Chorvatsku jsou v pořádku a o jejich bezpečí je postaráno. Domů se všech 420 dětí, které jsou nyní na ozdravných pobytech v Řecku a také v Chorvatsku, vrátí během několika dní.

České aerolinie zrušily dnešní noční linku do izraelského Tel Avivu kvůli uzavření tamního letiště. Neuskuteční se ani zítřejší pravidelný let z Tel Avivu do Prahy v 6:05 místního času. Kvůli uzavření amerických letišť ČSA musely vrátit letadlo, které bylo na cestě z Prahy do New Yorku, a zrušily středeční linku z Kennedyho letiště do Prahy. Další lety naše aerolinie zatím nezrušily.

Pentagon vyslal k vodám u New Yorku a Washingtonu válečné lodě. Jak hlásí zpravodajka Českého rozhlasu ve Spojených státech Olga Krupauerová, nemocnice v obou metropolích neustále vyzývají tamní obyvatele, aby věnovali krev, které je zoufalý nedostatek. Americký prezident znovu potvrdil, že Spojené státy budou atentátníky tvrdě stíhat a ztrestají je.

Saúdskoarabské dopravní letadlo, které letělo z Říma do Džiddy, muselo dnes kvůli hrozbě pumovým útokem nouzově přistát na letišti v Aténách. Stroj byl nad Krétou, když kontrolní věž v Džiddě oznámila, že na jeho palubě je nálož. Stroj přistál bezpečně v Aténách a nyní se ověřuje, zda hrozba nebyla planá.

Po teroristických útocích unesenými letadly v New Yorku a Washingtonu byl uzavřen Pražský hrad pro veřejnost i automobily. Ve středu bude opět otevřen, budou ale zpřísněna pravidla pro vjezd aut. Zvýšena byla i bezpečnostní opatření kolem prezidenta Václava Havla. Posílena byla také ostraha sídla vlády a dalších centrálních orgánů státu.

Nemocnice v New Yorku a Washingtonu se údajně plní stovkami zraněných, konkrétní informace o počtech obětí zatím nejsou k dispozici.

Centra obou metropolí jsou dopravně paralyzována, větší panika ani nepořádky však ve městech nejsou. Všechny úřady a řada podniků poslala zaměstnance domů. V New Yorku je situace sice dramatičtější než ve Washingtonu, ale řada lidí je ochotna pomáhat záchranářům.

Frankfurtská burza obdržela výhrůžku o bombovém útoku. Její mluvčí však neuvedl žádné další podrobnosti. Na frankfurtské burze nastala okamžitá evakuace a obchodování bylo přerušeno.

Duchovní vůdce palestinského Hnutí islámského odporu šajch Ahmad Jasín popřel jakoukoli spojitost mezi jeho uskupením a útoky ve Spojených státech. Při nich bylo zničeno Světové obchodní středisko v New Yorku a zasažena budova ministerstva obrany ve Washingtonu. Podle Jasína za útoky mohou samy Spojené státy a jejich politika vůči slabším národům světa. Hamas, který byl založen Jasínem, je proti izraelsko-palestinskému mírovému procesu. Jeho hnutí provedlo pumové atentáty, při nichž v už téměř rok trvajícím palestinském povstání zahynulo mnoho Izraelců.

Vojáci americké armády na území Spojených států i v zahraničí byli uvedeni do stavu pohotovosti. Oznámil to prezident George Bush. Spojené státy podle něj zahájí hon na pachatele dnešních atentátů a ztrestají je. Společnost American Airlines potvrdila ztrátu dvou svých letadel, která byla zneužita při útocích v New Yorku a ve Washingtonu. Na palubě obou letadel (Boeing-767 na lince Boston- Los Angeles a Boeing-757 letící z Washingtonu do Los Angeles) bylo 156 osob.

Český prezident Václav Havel na své mimořádné tiskové konferenci vyslovil hlubokou soustrast všem obětem či pozůstalým tragických událostí. Americký lid ubezpečil, že Česká republika je na jeho straně a pomůže mu v rámci svých možností. dálosti v New Yorku a Washingtonu chápe jako útok na lidskou svobodu a demokracii. "Domnívám se, že je to velké civilizační varování, které nás vyzývá k tomu, abychom maximálně zmobilizovali svou odpovědnost za tento svět," prohlásil Havel. Dodal, že fanatici a šílenci nesmějí mít lidi jako svá rukojmí.

Investiční bankéř Ondřej Valenta, který pracuje na Wall Strett, šel osudné ráno do práce a ocitl se asi 300 metrů od Světového obchodního centra. "Lidi skákali z nejvyšších pater, ze stýho patra jsme viděli padat lidi. Byla to strašná hrůza, najednou jsem se ohlédl přes rameno a vidím další letadlo, to už jsem si připadal jako v nejhorším filmu, to letadlo to přímo napralo do tý druhý věže", popsal pohnutým hlasem nejdramatičtějí okamžiky svého života ČRo 1 -Radiožurnálu.

O tom, zda při teroristických útocích přišel o život některý z českých občanů, zatím nemá žádné zprávy stálý představitel České republiky při OSN v New Yorku Vladimír Galuška. "Zatím nemáme vůbec žádné zprávy, informace z místa té tragédie zatím nejsou. O tom, zda tam mohl být někdo z českých občanů, nemůžeme v tuto chvíli vědět nic a budeme čekat, až se s námi spojí městské úřady. Nemůžeme v tuto chvíli dělat vůbec nic".

Americký ministr zahraničí Powel přerušil cestu po Jižní Americe a odletěl zpět do USA. Ostře odsoudil bezprecedentní útoky, na věže Světového obchodního střediska a Pentagonu.

Americký prezident George Bush vyhlásil vysokou bojovou pohotovost pro armádu a námořnictvo. Konkrétní údaje o počtu mrtvých a zraněných zatím nejsou k dispozici, některé prameny udávají počty obětí v řádu stovek.

Podle svědků došlo k mohutné explozi a následnému požáru. Část budovy amerického ministerstva obrany je v troskách. Před ministerstvem zahraničí vybuchla bomba ukrytá v autě. Evakuovány byly všechny vládní budovy ve Washingtonu a stejně tak i centrum OSN a americké velvyslanectví v Argentině.

V severní části americké Pensylvánie se zřítilo velké osobní letadlo, zřejmě Boeing 767. Uvedli to zástupci letiště v okrese Somerset, v jehož blízkosti stroj spadl. Prozatím nebyla prokázána přímá souvislost mezi tímto neštěstím a útoky ve Washingtonu a New Yorku. Stroj havaroval asi 130 kilometrů od Pitsburghu, a to na lince UNITED AIRLINES Newark - San Francisco.

Podle newyorského starosty Rudolpha Giulianiho si tento incident vyžádal "hrozivý počet životů". Newyorská policie požádala o evakuaci jižní části Manhattanu. New York je hermeticky uzavřen a situace v City je velmi chaotická. Počet obětí a zraněných se proto nedá ani odhadovat. Český ministr obrany Jaroslav Tvrdík se urychleně vrací ze Slovenska a svolává krizový štáb.

Výbuch ve Světovém obchodním centru zničil důležité elektronické systémy, a proto je momentálně ochromeno elektronické obchodování ve Spojených státech a v Kanadě.

Letecký oprovoz v USA je ochromen, žádné letadlo nesmí startovat, ta, která ještě jsou ve vzduchu, mají doletět nebo přistát na nejbližším letišti. Všechny mezinárodní lety do Spojených států byly přesměrovány na Kanadu - ale i ta pozastavila veškeré své lety do USA a vrací všechny ty, které už jsou na cestě.Letecká společnost Air Canada dokonce zastavila veškeré své lety. Letoun ČSA, který odpoledne startoval z Prahy do New Yorku, se podle posledních informací musí vrátit na ruzyňské letiště, protože mu nebyl povolen přelet přes Atlantik. Na všech letech ČSA byla zvýšena bezpečnostní opatření. Útoku se obává i Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který nařídil nejvyšší bezpečnostní opatření v obou českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín, a to v jejich fyzické ochraně. V jaderné elektrárně Temelín byla reakce plánovaně zastavena již dříve a reaktor je v bezpečném stavu. Elektrárna Dukovany je připravena k okamžitému odstavení v případě potřeby.

Svět vůbec zpřísňuje bezpečnostní opatření. USA zvýšily bezpečnost na velvyslanectvích. Podle televizní společnosti CNN na amerických velvyslanectvích v některých zemích začala evakuace. Bezpečnostní opatření zpřísňuje údajně také Izrael, Německo a Británie. Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu bylo také evakuováno. Krátce po 17. hodině evakuaci nařídil generální tajemník NATO George Robertson. K poradě se sešel i ruský prezident s ministry.

Útoky odsoudil palestinský prezident Jásir Arafat. Vojenské letectvo začalo hlídkovat ve vzdušném prostoru nad Washingtonem a pod zostřeným dozorem jsou i strategická místa země. Světoví politici jsou zděšeni terorismem na Manhattanu a odsuzují ho. Učinil tak i český prezident Václav Havel a předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus.

Také papež Jan Pavel II. odsoudil teroristické útoky ve Spojených státech jako nelidské a nevýslovně hrůzné. V telegramu zaslaném americkému prezidentovi Georgi Bushovi zároveň vyslovil soustrast jemu i americkým občanům. Hlavní vatikánský mluvčí Joaquin Navarro-Valls sdělil, že papež pozorně sleduje události v USA a modlí se za oběti a jejich rodiny.

Na znamení smutku se ve středu v poledne rozezní zvony všech pražských chrámů. Mluvčí České biskupské konference Daniel Herman prohlásil, že kardinál Miloslav Vlk požádá faráře v hlavním městě, aby kostelní zvony vyzváněly pět minut jako projev solidarity s oběťmi teroristických útoků ve Spojených státech. Katoličtí hodnostáři podle něj také připravují smuteční bohoslužbu v katedrále svatého Víta, a to zřejmě na sobotu. Kardinál zaslal soustrastné telegramy arcibiskupům v New Yorku i Washingtonu. Také Řím vyjádřil Americe solidaritu a modlitební podporu s myšlenkou na dostatek sil pro všechny, kdo po katastrofách pomáhají.

Na World Trade Center se už udál útok před 8 lety. V roce 1993 bylo zabito šest lidí a tisíc bylo zraněno. O vzniklé situaci bude večer jednat předsednictvo české vlády. Mimořádného jednání se účastní i ministři obrany Jaroslav Tvrdík a vnitra Stanislav Gross.

Česká armáda kvůli dnešním útokům ve Spojených státech vyhlásila pohotovost. Týká se to všech záchranných a výcvikových základen sil územní obrany a 4. brigády rychlého nasazení. Rozhodl o tom zástupce generálního štábu Jiří Martinek, který zároveň svolal jednání armádního velení. V pohotovosti je i protivzdušná obranu. Armáda zvýšila i ostrahu vojenských objektů.

O vzniké situaci jedná předsednictvo české vlády. Mimořádného jednání se účastní i ministři obrany Jaroslav Tvrdík a vnitra Stanislav Gross.

Opatření, která přijala česká armáda po teroristickém útoku v USA, vycházejí z jejího preventivního programu a nejsou součástí jednotného postupu NATO, řekl v České televizi ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře není po vyhodnocení všech dostupných informací důvod k obavám z bezprostředního rizika teroristického útoku v zemi. Přesto policie poskytuje řadě budov, včetně strategických, zvýšenou ochranu. Spojené státy uzavřely hranice s Mexikem. Informovala o tom americká televizní stanice CNN. Zatím není jasné, zda americké bezpečnostní služby mají indicie, které by svědčily o tom, že pachatelé atentátů pronikli na americké území ze sousedního Mexika. Policie také evakuovala mezinárodní letiště v Los Angeles a oblíbený zábavný park Walta Disneyho v Orlandu. Dosud však není jasné, zda jde jen o preventivní opatření, nebo pumový poplach.

Americká NASA preventivně zavírá Kennedyho vesmírné středisko na Floridě i další své budovy. Zpřísňuje také maximálně bezpečnostní opatření. Izrael v reakci na vlnu útoků na cíle v New Yorku a Washingtonu uzavřel svůj vzdušný prostor pro cizí letouny. Oznámila to agentura AP s odvoláním na oficiální činitele ministerstva dopravy. Opatření bude zatím v platnosti 24 hodin a poté bude znovu posouzeno. Zahraniční lety směřující do Izraele budou odkloněny na jiná letiště.

Profesor Nick Cull ze Střediska amerických studií Leicesterské univerzity v rozhovoru pro britský zpravodajský web Ananova zcela zpochybnil strategii protiraketové obrany amerického prezidenta George Bushe. Podle něho je nyní zcela neplatná. "Problémem nejsou rakety, ale terorismus - domácí nebo zahraniční," řekl profesor. Cull také varoval, že Spojené státy vstoupily do velkých mezinárodních válečných konfliktů vždy, když se cítily bezdůvodně napadeny. Nešlo jen o Pearl Harbor, podobně začal Vietnam a ostatně i španělsko-americká válka v roce 1898, uvedl Nick Cull.

Newyorský starosta Rudolph Giuliani, jehož citovala agentura AP, oznámil, že v troskách Světového obchodního se zřejmě nachází několik osob, které tragédii přežily.

Pachatelé úterních teroristických útoků ve Spojených státech byli zřejmě vyzbrojeni noži. Tuto informaci získala americká televizní stanice CNN díky cestující Barbaře Olsonové. Ta před zřícením letadla Boeing 757 na budovu Pentagonu dvakrát telefonovala manželovi, aby ho informovala o únosu. Teroristé údajně neměli střelné zbraně. I z letounu, který se zřítil u Pittsburghu, telefonoval jeden z cestujících ze svého mobilního telefonu a pokoušel se o únosu informovat bezpečnostní službu. Z neštěstí dvou letadel, která zničila mrakodrapy Světového obchodního centra v New Yorku, zatím nejsou žádná podobná svědectví.

Velvyslanectví Spojených států v Praze je až do odvolání uzavřeno. Všechny Američany na našem území vyzývá k vysoké ostražitosti. Ostrahu zesílilo a své zaměstnance varovalo i Radio Svobodná Evropa. Katastrofa ve Spojených státech neohrozí provoz na pravidelných evropských linkách Českých aerolinií. Letecká společnost zrušila zatím čtyři lety na trase do New Yorku a izraelského Tel Avivu. Radiožurnálu to potvrdila pracovnice informační linky Českých aerolinií.

Regionální burzy v amerických městech Los Angeles, Chicago a Filadelfie zůstanou během středy uzavřeny a budou tak následovat rozhodnutí newyorské burzy a trhu Nasdaq. Na těch se po teroristickém útoku na americké instituce neobchodovalo již v úterý.

Americká letadlová loď Enterprise dostala po včerejších teroristických atentátech povel, aby zakotvila. V těchto chvílích čeká na další rozkazy, přičem není vyloučeno, že se přesune zpět k Perskému zálivu. K ní se možná připojí další letadlová loď. Enterprise se nachází v Indickém oceánu a míří k domovskému přístavu.

Americký prezident George Bush promluvil k národu. Ve svém emotivně laděném televizním projevu oznámil, že při včerejších teroristických útocích na mrakodrapy Světového obchodního střediska v New Yorku a na budovu Pentagonu ve Washingtonu zahynuly tisíce lidí. Prezident ujistil, že Spojené státy podniknou odvetu proti pachatelům těchto hrůzných činů, a že nebudou dělat žádné rozdíly mezi teroristy a těmi, kdo jim poskytli zázemí. Útoky podle něj roztříštily ocel, ale nemohou zničit americkou odvahu. Požádal Američany, aby se modlili za rodiny obětí a citoval z knihy Žalmů. Finanční instituce zůstávají podle Bushe silné a ekonomika je otevřena obchodování.

Na českých ambasádách na Blízkém východě panuje mimořádný bezpečnostní režim. Ministerstvo zahraničí se obává, že by v této oblasti mohlo dojít k teroristickým útokům na naše zastupitelské úřady. Všichni pracovníci českých diplomatických misí jsou podle posledních zpráv v pořádku. Ministerstvo zahraničí stále nemá žádné zprávy o tom, zda teroristický útok v New Yorku postihl také české turisty. Českému rozhlasu to řekl ministr zahraničí Jan Kavan.

Americké televizní stanice oznámily s odvoláním na odborovou organizaci hasičů, že při zřícení dvou mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku zahynulo více než 200 hasičů. Podle CNN je nezvěstných 78 policistů.

Severoatlantická aliance se do odvetných akcí Spojených států vůči původcům teroristických útoků nezapojí. Vyplynulo to z mimořádného jednání rady NATO, o kterém informoval generální tajemník aliance George Robertson.

Jak z Kábulu informoval reportér televizní stanice CNN, v afghánské metropoli dnes v noci zaznělo několik explozí a noční nebe ozářily plameny požárů. Podle jeho očitého svědectví se město stalo terčem raketového útoku a byla nasazena protiletecká ochrana. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld možnost, že by za nynějším ostřelováním Kábulu stála americká vláda, odmítl.

Televize CNN oznámila zřícení třetí výškové budovy na newyorském Manhattanu. Jedná se o 47patrový komplex, který stál v těsné blízkosti dvou mrakodrapů Světového obchodního střediska. Ty se zřítily poté, co do nich v odpoledne SELČ narazila dvě letadla údajně unesená neznámými teroristy. Zatím není jasné, zda při zřícení WTC došlo k poškození statiky dalších budov v okolí. Hasiči pro jistotu evakuovali celou oblast.

Česká republika poskytne Spojeným státům, jejichž dvě města se dnes stala terčem teroristických útoků, v rámci svých možností veškerou pomoc a podporu. Konstatovala to vláda po svém večerním zasedání. Kabinet také znovu rozhodně odsoudil teroristický čin proti USA a vyjádřil hlubokou soustrast vládě USA a rodinám nevinných obětí. Vláda ve svém prohlášení současně vyzvala všechny k rozhodnému odporu proti všem formám mezinárodního terorismu.

Podle svědků půjde počet obětí teroristických útoků v New Yorku a ve Washingtonu do tisíců. V době nárazu dvou letadel do newyorského Světového obchodního střediska byly ulice dolního cípu Manhattanu plné lidí. V samotném středisku bylo odhadem až 50.000 lidí. V blízkém Battery Parku bylo zraněno na 1500 osob.

Jak hlásí z Washingtonu hlásí zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová, dvě největší americké letecké společnosti potvrdily, že se jejich letouny zřítily v sérii teroristických útoků na třech místech místech Spojených států. Na palubě čtyř letounů bylo celkem 266 osob.

V souvislosti s teroristickými útoky ve Spojených státech se ve středu ráno sejde Bezpečnostní rada státu. Podle vicepremiéra Vladimíra Špidly zasedne ještě před jednáním vlády. Česká republika poskytne Spojeným státům, jejichž dvě města se dnes stala terčem teroristických útoků, v rámci svých možností veškerou pomoc a podporu. Konstatovala to vláda po svém večerním zasedání. Kabinet také znovu rozhodně odsoudil teroristický čin proti USA a vyjádřil hlubokou soustrast vládě USA a rodinám nevinných obětí. Vláda ve svém prohlášení současně vyzvala všechny k rozhodnému odporu proti všem formám mezinárodního terorismu.

Výbuchy ve věžích Světového obchodního centra v New Yorku a jejich zřícení poškodily okolní budovy. Podle televizní stanice CNN hrozí pád další výškové budovy na Manhattanu. Televize přinesla obrázky kouře halícího manhattanskou finanční čtvrt. Z nich je patrné, že jeden ze sousedních mrakodrapů je vážně poškozený a postupně se naklání k zemi. Podle některých zdrojů v něm zuří požár.

Všeobecná zdravotní pojišťovna zrušila odlety dětí na ozdravné pobyty do Platamonu v Řecku. Děti měly letět v úterý večerr a ve středu. Pojišťovna k tomuto kroku přistoupila v reakci na celosvětová opatření přijatá v oblasti bezpečnosti leteckého provozu po teroristických útocích v USA. Děti, které jsou v současnosti v Řecku a v Chorvatsku jsou v pořádku a o jejich bezpečí je postaráno. Domů se všech 420 dětí, které jsou nyní na ozdravných pobytech v Řecku a také v Chorvatsku, vrátí během několika dní.

České aerolinie zrušily dnešní noční linku do izraelského Tel Avivu kvůli uzavření tamního letiště. Neuskuteční se ani zítřejší pravidelný let z Tel Avivu do Prahy v 6:05 místního času. Kvůli uzavření amerických letišť ČSA musely vrátit letadlo, které bylo na cestě z Prahy do New Yorku, a zrušily středeční linku z Kennedyho letiště do Prahy. Další lety naše aerolinie zatím nezrušily.

Pentagon vyslal k vodám u New Yorku a Washingtonu válečné lodě. Jak hlásí zpravodajka Českého rozhlasu ve Spojených státech Olga Krupauerová, nemocnice v obou metropolích neustále vyzývají tamní obyvatele, aby věnovali krev, které je zoufalý nedostatek. Americký prezident znovu potvrdil, že Spojené státy budou atentátníky tvrdě stíhat a ztrestají je.

Saúdskoarabské dopravní letadlo, které letělo z Říma do Džiddy, muselo dnes kvůli hrozbě pumovým útokem nouzově přistát na letišti v Aténách. Stroj byl nad Krétou, když kontrolní věž v Džiddě oznámila, že na jeho palubě je nálož. Stroj přistál bezpečně v Aténách a nyní se ověřuje, zda hrozba nebyla planá.

Po teroristických útocích unesenými letadly v New Yorku a Washingtonu byl uzavřen Pražský hrad pro veřejnost i automobily. Ve středu bude opět otevřen, budou ale zpřísněna pravidla pro vjezd aut. Zvýšena byla i bezpečnostní opatření kolem prezidenta Václava Havla. Posílena byla také ostraha sídla vlády a dalších centrálních orgánů státu.

Nemocnice v New Yorku a Washingtonu se údajně plní stovkami zraněných, konkrétní informace o počtech obětí zatím nejsou k dispozici.

Centra obou metropolí jsou dopravně paralyzována, větší panika ani nepořádky však ve městech nejsou. Všechny úřady a řada podniků poslala zaměstnance domů. V New Yorku je situace sice dramatičtější než ve Washingtonu, ale řada lidí je ochotna pomáhat záchranářům.

Frankfurtská burza obdržela výhrůžku o bombovém útoku. Její mluvčí však neuvedl žádné další podrobnosti. Na frankfurtské burze nastala okamžitá evakuace a obchodování bylo přerušeno.

Duchovní vůdce palestinského Hnutí islámského odporu šajch Ahmad Jasín popřel jakoukoli spojitost mezi jeho uskupením a útoky ve Spojených státech. Při nich bylo zničeno Světové obchodní středisko v New Yorku a zasažena budova ministerstva obrany ve Washingtonu. Podle Jasína za útoky mohou samy Spojené státy a jejich politika vůči slabším národům světa. Hamas, který byl založen Jasínem, je proti izraelsko-palestinskému mírovému procesu. Jeho hnutí provedlo pumové atentáty, při nichž v už téměř rok trvajícím palestinském povstání zahynulo mnoho Izraelců.

Vojáci americké armády na území Spojených států i v zahraničí byli uvedeni do stavu pohotovosti. Oznámil to prezident George Bush. Spojené státy podle něj zahájí hon na pachatele dnešních atentátů a ztrestají je. Společnost American Airlines potvrdila ztrátu dvou svých letadel, která byla zneužita při útocích v New Yorku a ve Washingtonu. Na palubě obou letadel (Boeing-767 na lince Boston- Los Angeles a Boeing-757 letící z Washingtonu do Los Angeles) bylo 156 osob.

Český prezident Václav Havel na své mimořádné tiskové konferenci vyslovil hlubokou soustrast všem obětem či pozůstalým tragických událostí. Americký lid ubezpečil, že Česká republika je na jeho straně a pomůže mu v rámci svých možností. dálosti v New Yorku a Washingtonu chápe jako útok na lidskou svobodu a demokracii. "Domnívám se, že je to velké civilizační varování, které nás vyzývá k tomu, abychom maximálně zmobilizovali svou odpovědnost za tento svět," prohlásil Havel. Dodal, že fanatici a šílenci nesmějí mít lidi jako svá rukojmí.

Investiční bankéř Ondřej Valenta, který pracuje na Wall Strett, šel osudné ráno do práce a ocitl se asi 300 metrů od Světového obchodního centra. "Lidi skákali z nejvyšších pater, ze stýho patra jsme viděli padat lidi. Byla to strašná hrůza, najednou jsem se ohlédl přes rameno a vidím další letadlo, to už jsem si připadal jako v nejhorším filmu, to letadlo to přímo napralo do tý druhý věže", popsal pohnutým hlasem nejdramatičtějí okamžiky svého života ČRo 1 -Radiožurnálu.

O tom, zda při teroristických útocích přišel o život některý z českých občanů, zatím nemá žádné zprávy stálý představitel České republiky při OSN v New Yorku Vladimír Galuška. "Zatím nemáme vůbec žádné zprávy, informace z místa té tragédie zatím nejsou. O tom, zda tam mohl být někdo z českých občanů, nemůžeme v tuto chvíli vědět nic a budeme čekat, až se s námi spojí městské úřady. Nemůžeme v tuto chvíli dělat vůbec nic".

Americký ministr zahraničí Powel přerušil cestu po Jižní Americe a odletěl zpět do USA. Ostře odsoudil bezprecedentní útoky, na věže Světového obchodního střediska a Pentagonu.

Americký prezident George Bush vyhlásil vysokou bojovou pohotovost pro armádu a námořnictvo. Konkrétní údaje o počtu mrtvých a zraněných zatím nejsou k dispozici, některé prameny udávají počty obětí v řádu stovek.

Podle svědků došlo k mohutné explozi a následnému požáru. Část budovy amerického ministerstva obrany je v troskách. Před ministerstvem zahraničí vybuchla bomba ukrytá v autě. Evakuovány byly všechny vládní budovy ve Washingtonu a stejně tak i centrum OSN a americké velvyslanectví v Argentině.

V severní části americké Pensylvánie se zřítilo velké osobní letadlo, zřejmě Boeing 767. Uvedli to zástupci letiště v okrese Somerset, v jehož blízkosti stroj spadl. Prozatím nebyla prokázána přímá souvislost mezi tímto neštěstím a útoky ve Washingtonu a New Yorku. Stroj havaroval asi 130 kilometrů od Pitsburghu, a to na lince UNITED AIRLINES Newark - San Francisco.

Podle newyorského starosty Rudolpha Giulianiho si tento incident vyžádal "hrozivý počet životů". Newyorská policie požádala o evakuaci jižní části Manhattanu. New York je hermeticky uzavřen a situace v City je velmi chaotická. Počet obětí a zraněných se proto nedá ani odhadovat. Český ministr obrany Jaroslav Tvrdík se urychleně vrací ze Slovenska a svolává krizový štáb.

Výbuch ve Světovém obchodním centru zničil důležité elektronické systémy, a proto je momentálně ochromeno elektronické obchodování ve Spojených státech a v Kanadě.

Letecký oprovoz v USA je ochromen, žádné letadlo nesmí startovat, ta, která ještě jsou ve vzduchu, mají doletět nebo přistát na nejbližším letišti. Všechny mezinárodní lety do Spojených států byly přesměrovány na Kanadu - ale i ta pozastavila veškeré své lety do USA a vrací všechny ty, které už jsou na cestě.Letecká společnost Air Canada dokonce zastavila veškeré své lety. Letoun ČSA, který odpoledne startoval z Prahy do New Yorku, se podle posledních informací musí vrátit na ruzyňské letiště, protože mu nebyl povolen přelet přes Atlantik. Na všech letech ČSA byla zvýšena bezpečnostní opatření. Útoku se obává i Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který nařídil nejvyšší bezpečnostní opatření v obou českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín, a to v jejich fyzické ochraně. V jaderné elektrárně Temelín byla reakce plánovaně zastavena již dříve a reaktor je v bezpečném stavu. Elektrárna Dukovany je připravena k okamžitému odstavení v případě potřeby.

Svět vůbec zpřísňuje bezpečnostní opatření. USA zvýšily bezpečnost na velvyslanectvích. Podle televizní společnosti CNN na amerických velvyslanectvích v některých zemích začala evakuace. Bezpečnostní opatření zpřísňuje údajně také Izrael, Německo a Británie. Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu bylo také evakuováno. Krátce po 17. hodině evakuaci nařídil generální tajemník NATO George Robertson. K poradě se sešel i ruský prezident s ministry.

Útoky odsoudil palestinský prezident Jásir Arafat. Vojenské letectvo začalo hlídkovat ve vzdušném prostoru nad Washingtonem a pod zostřeným dozorem jsou i strategická místa země. Světoví politici jsou zděšeni terorismem na Manhattanu a odsuzují ho. Učinil tak i český prezident Václav Havel a předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus.

Také papež Jan Pavel II. odsoudil teroristické útoky ve Spojených státech jako nelidské a nevýslovně hrůzné. V telegramu zaslaném americkému prezidentovi Georgi Bushovi zároveň vyslovil soustrast jemu i americkým občanům. Hlavní vatikánský mluvčí Joaquin Navarro-Valls sdělil, že papež pozorně sleduje události v USA a modlí se za oběti a jejich rodiny.

Na znamení smutku se ve středu v poledne rozezní zvony všech pražských chrámů. Mluvčí České biskupské konference Daniel Herman prohlásil, že kardinál Miloslav Vlk požádá faráře v hlavním městě, aby kostelní zvony vyzváněly pět minut jako projev solidarity s oběťmi teroristických útoků ve Spojených státech. Katoličtí hodnostáři podle něj také připravují smuteční bohoslužbu v katedrále svatého Víta, a to zřejmě na sobotu. Kardinál zaslal soustrastné telegramy arcibiskupům v New Yorku i Washingtonu. Také Řím vyjádřil Americe solidaritu a modlitební podporu s myšlenkou na dostatek sil pro všechny, kdo po katastrofách pomáhají.

Na World Trade Center se už udál útok před 8 lety. V roce 1993 bylo zabito šest lidí a tisíc bylo zraněno.

O vzniké situaci bude večer jednat předsednictvo české vlády. Mimořádného jednání se účastní i ministři obrany Jaroslav Tvrdík a vnitra Stanislav Gross.

Česká armáda kvůli dnešním útokům ve Spojených státech vyhlásila pohotovost. Týká se to všech záchranných a výcvikových základen sil územní obrany a 4. brigády rychlého nasazení. Rozhodl o tom zástupce generálního štábu Jiří Martinek, který zároveň svolal jednání armádního velení. V pohotovosti je i protivzdušná obranu. Armáda zvýšila i ostrahu vojenských objektů.

O vzniké situaci jedná předsednictvo české vlády. Mimořádného jednání se účastní i ministři obrany Jaroslav Tvrdík a vnitra Stanislav Gross.

Opatření, která přijala česká armáda po teroristickém útoku v USA, vycházejí z jejího preventivního programu a nejsou součástí jednotného postupu NATO, řekl v České televizi ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře není po vyhodnocení všech dostupných informací důvod k obavám z bezprostředního rizika teroristického útoku v zemi. Přesto policie poskytuje řadě budov, včetně strategických, zvýšenou ochranu.

Spojené státy uzavřely hranice s Mexikem. Informovala o tom americká televizní stanice CNN. Zatím není jasné, zda americké bezpečnostní služby mají indicie, které by svědčily o tom, že pachatelé atentátů pronikli na americké území ze sousedního Mexika. Policie také evakuovala mezinárodní letiště v Los Angeles a oblíbený zábavný park Walta Disneyho v Orlandu. Dosud však není jasné, zda jde jen o preventivní opatření, nebo pumový poplach.

Americká NASA preventivně zavírá Kennedyho vesmírné středisko na Floridě i další své budovy. Zpřísňuje také maximálně bezpečnostní opatření. Izrael v reakci na vlnu útoků na cíle v New Yorku a Washingtonu uzavřel svůj vzdušný prostor pro cizí letouny. Oznámila to agentura AP s odvoláním na oficiální činitele ministerstva dopravy. Opatření bude zatím v platnosti 24 hodin a poté bude znovu posouzeno. Zahraniční lety směřující do Izraele budou odkloněny na jiná letiště.

Profesor Nick Cull ze Střediska amerických studií Leicesterské univerzity v rozhovoru pro britský zpravodajský web Ananova zcela zpochybnil strategii protiraketové obrany amerického prezidenta George Bushe. Podle něho je nyní zcela neplatná. "Problémem nejsou rakety, ale terorismus - domácí nebo zahraniční," řekl profesor. Cull také varoval, že Spojené státy vstoupily do velkých mezinárodních válečných konfliktů vždy, když se cítily bezdůvodně napadeny. Nešlo jen o Pearl Harbor, podobně začal Vietnam a ostatně i španělsko-americká válka v roce 1898, uvedl Nick Cull.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme