Vývoj na Kypru sleduje i Maďarsko. Množství tamních firem má na ostrově registraci

Problémy kyperských bank bedlivě sledují také v Maďarsku. Hned několik velkých firem je totiž zaregistrovaných právě na Kypru. A v kyperských bankách leží také úspory mnoha Maďarů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský parlament v Budapešti

Maďarský parlament v Budapešti | Foto: Jirka Malina

Nejnovější kyperská krize se bezprostředně dotýká 1500 maďarských společností, které mají mezi vlastníky klasické offshore firmy zaregistrované právě na Kypru.

Podle podnikového rejstříku Opten jsou největší Podunajské železárny ISD Dunaferr ve městě Dunaújváros, za kterými stojí Ukrajinci a Rusové. Na základě obchodních bilancí z roku 2011 je na druhém místě potravinářská výrobní společnost Hungary-Meat. Velmi známá je také Bonbonetti Choco s ukrajinským pozadím.

Opten odhaduje, že kdyby se kyperské plány na konfiskaci části peněz v tamních bankách naplnily, maďarské společnosti by mohly ztratit téměř 10 procent svých finančních prostředků. To může mít vliv i na jejich postavení v Maďarsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bližší informace o vztahu Kypru a Maďarska přinesl v Dopoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo v Budapešti Gregor Martin Papucsek

Maďarská vláda proti offshore společnostem bojuje a mluví o nich jako o zlodějích. Zakládání offshore firem není nezákonné, ale identifikace toku peněz a vlastníků je v případě těchto společností dost těžká.

Proto si tuto formu oblíbily podniky hledající pro své zisky různé únikové cesty v daňových rájích.

Velkou pozornost vyvolal bývalý prezident maďarské národní banky, který měl svou firmu zaregistrovanou na Kypru. Současná vláda proti němu zahájila kampaň, dokonce ho nazvala "offshoreovým rytířem". Bankéř si svůj podnik nakonec musel pomaďarštit.

Kypr je oblíbeným úložištěm peněz i pro maďarské občany. Šéf poradenské firmy Blochamps Capital István Karagich odhaduje tuto částku na 1700 miliard forintů, což je asi 5,5 miliard eur.

Ministři financí eurozóny schválili záchranný plán pro Kypr. Odvrátili bankrot země

Číst článek

Je to tak navzdory tomu, že tyto peníze mohli lidé donedávna přemístit domů a zlegalizovat je za 10procentní daňový poplatek. Tato amnestie platila do konce loňského roku, ale využilo ji jen málo střadatelů. Do Maďarska se vrátilo pouze 60 miliard forintů.

Gregor Martin Papucsek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme