Vývoj v Íránu a Iráku dominoval schůzce Bush - Schröder

O dalším postupu ve vztahu k Íránu a Iráku jednali v Bílém domě německý kancléř Gerhard Schröder a jeho hostitel americký prezident George Bush. Oba lídři se shodli na tom, že v jednáních s Íránem je třeba zachovat jasný, nekompromisní bezjaderný kurs a v Iráku je nutné co nejrychleji vycvičit jednotky, schopné ubránit svobodu a demokracii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder a George Bush | Zdroj: ČTK

Prezident Bush a kancléř Schröder vypadali po jednání v Oválné pracovně Bílého domu vážně, což dávalo komentátorům možnost spekulovat o pokračujících sporech zejména ohledně Iráku. Prezident Bush přijal německého oponenta války v Iráku v době, kdy se snaží přesvědčit domácí a zahraniční veřejnost o tom, že svobodný Irák posílí bezpečnosti Evropy i Ameriky.

Po volbách v Íránu, které prezident Bush považuje za nedemokratické, chtějí Američané, aby evropská trojka (Německo, Británie, Francie) trvala na tom, že Teherán nesmí získat jadernou zbraň. V otázce zájmu Německa v křeslo stálého člena Rady bezpečnosti prezident Bush řekl, že není proti žádné zemi.

Americká média s poukazem na situaci v Německu spekulují o tom, že to byla poslední Schröderova návštěva v Bílém domě ve funkci kancléře; prezident Bush k tomu použil texaský příměr, že to nebude pro Schrödera jeho první rodeo.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme