Vývoj v Makedonii opět znepokojuje EU a NATO

Makedonská armáda znovu útočí na horskou oblast okolo města Kumanovo, kde podle ní mají pozice albánští povstalci. Předtím opětovně vyzvala tamní civilní obyvatele, aby opustili své vesnice v okolí. Západ vyjadřuje nad rostoucím násilím v Makedonii velké znepokojení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proto o krizi jednají ve švédském Nyköpingu ministři zahraničí Evropské unie. Jak hlásí z místa schůzky zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, unie a NATO kvůli Makedonii zahajují nové kolo diplomatických jednání. V pondělí do Skopje přicestuje generální tajemník aliance Robertson a šéf zahraniční politiky EU Solana. Západ čelí další krizi v této zemi přesto, že se několikrát pokusil situaci stabilizovat. NATO souhlasilo s tím, aby se na valnou část srbsko-kosovské hranice vrátila jugoslávská armáda a rozbila základny albánských extremistů. EU zase před měsícem s makedonskou vládou podepsala asociační a stabilizační dohodu. Jak ale v Nyköpingu upozornila švédská ministryně zahraničí Lindhová, pokud se nepodaří zastavit albánský extremismus, minou se tyto kroky účinkem.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme