Vývoj v Makedonii opět znepokojuje EU a NATO

Makedonská armáda znovu útočí na horskou oblast okolo města Kumanovo, kde podle ní mají pozice albánští povstalci. Předtím opětovně vyzvala tamní civilní obyvatele, aby opustili své vesnice v okolí. Západ vyjadřuje nad rostoucím násilím v Makedonii velké znepokojení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proto o krizi jednají ve švédském Nyköpingu ministři zahraničí Evropské unie. Jak hlásí z místa schůzky zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, unie a NATO kvůli Makedonii zahajují nové kolo diplomatických jednání. V pondělí do Skopje přicestuje generální tajemník aliance Robertson a šéf zahraniční politiky EU Solana. Západ čelí další krizi v této zemi přesto, že se několikrát pokusil situaci stabilizovat. NATO souhlasilo s tím, aby se na valnou část srbsko-kosovské hranice vrátila jugoslávská armáda a rozbila základny albánských extremistů. EU zase před měsícem s makedonskou vládou podepsala asociační a stabilizační dohodu. Jak ale v Nyköpingu upozornila švédská ministryně zahraničí Lindhová, pokud se nepodaří zastavit albánský extremismus, minou se tyto kroky účinkem.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme