Výzdoba českého předsednictví v Bruselu je dílem jedince

Český umělecký projekt nazvaný Entropa, který vznikl pro sídlo Rady Evropské unie v Bruselu, vzbuzuje rozruch. Vychází najevo, že autorství vystaveného díla je mystifikací. Dílo mělo společně vytvořil 27 umělců ze všech zemí unie, ve skutečnosti autor je jediný: český výtvarník David Černý. Sofie už vyjádřila velké rozhořčení nad prezentaci Bulharska jako zemí tureckých záchodů. Ani symbolizace Polska se nesetkala s pochopením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká předsednická výzdoba v budově Rady EU v Bruselu | Zdroj: ČTK

Kontroverzní dílo nevytvořilo společně 27 umělců ze všech zemí Unie, ale pouze český výtvarník David Černý a několik jeho spolupracovníků. Umělec se už premiérovi Mirkovi Topolánkovi a některým dalším členům české vlády omluvil za to, že projekt pro sídlo Rady EU není tím, co sliboval. "Groteskní nadsázka a mystifikace patří ke znakům české kultury a vytváření falešných identit je jednou ze strategií současného umění," dodal.

Kontroverzní výstava má znázorňovat stereotypy, které ve vztahu k jednotlivým členským zemím existují. Dílo nazvané 'Entropa' znázorňuje mapu Unie; každá země je na ní zobrazena způsobem, který rozhodně není obvyklý.

Nizozemsko jako stát zatopený mořem, ze kterého vyčuhují pouze špičky mešit. Rakousko, které odmítá jadernou energii, je zase vykresleno jako země plná komínů atomové elektrárny. Slovensko je zabalené v uheráku v barvě maďarské trikolóry. Kostičky stavebnice Lego, které dávají dohromady portrét proroka Mohameda - to je Dánsko. Bulharsko symbolizuje turecká toaleta a Polsko katolický kněz třímající duhovou vlajku organizací homosexuálů.

Přišlo se na to, že řada údajných autorů prostě neexistuje nebo Černého podle svých slov vůbec neznají. Například autorem plastiky Německa má být jistý Helmuth Bahr. Umělec takového jména ale v Německu vůbec nežije. Jiné osoby jsou zase velmi kontroverzní: Na webové stránce údajného Dicka Jansena, který prý stojí za karikaturou Nizozemska, jste si zase ještě včera mohli zahrát hru, ve které šlo o zastřelení co největšího počtu Arabů v evropských ulicích.

Polský europoslanec Marcin Libicki označil dílo za populismus nejhrubšího zrna. Podle jeho názoru je to urážka náboženského cítění a primitivní poukaz na existující stereotypy. Polsko by podle něj lépe představovala například postava bojujícího husara. Dá se očekávat, že další protesty proti české výstavě budou následovat.

Bulharské stálé zastoupení při Evropské unii už ostře kritizovalo výzdobu českého předsednictví v Radě EU. Bulharská mluvčí Betina Jotevová řekla, že vyobrazení s tureckým záchodem na mapě Bulharska je velmi urážlivé.

Bulharská ambasáda by měla českému stálému zastoupení odeslat oficiální protestní nótu. Na bulharské ministerstvo zahraničí v Sofii se kvůli výstavě už vydal český velvyslanec Martin Klepetko. Vysvětloval, že se jedná o umělecké dílo, jehož základem je humor, nikoli zlý úmysl. Není si ale jistý úspěchem své mise.

Přečtěte si také:
Bulharsko protestuje proti výzdobě českého předsednictví v Bruselu
Polákům se nelíbí česká výzdoba budovy Rady Evropské unie
Česká výzdoba budovy Rady Evropské unie budí pozornost

O českém uměleckém projektu pro sídlo Rady Evropské unie v Bruselu jsme vysílali v Radiofóru. Záznam pořadu najdete v Rádiu na přání!

Igor Maňour, Ondřej Houska, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme